Hoşgeldiniz  

Fransa-Rusya Kıta Ablukası’nın Kaldırılması!!!

admin | 15 Mart 2018 | Genel, Tarih

Napoleon’un Rusya üzerinde güç kullanmadan Kıta Ablukası’nı işler duruma getiremeyeceğini gördüğü açıktı. Rus Çarı I . Aleksandr bunu sezinledi ve aceleyle hazırlanmaya başladı. Bu arada Napoleon, sayısı 600.000’i bulan bir ordu yarattı (muhtemelen o zamana dek tek bir saldırıda ileri sürülen en büyük orduydu) ve 22 Haziran 1812’de Rusların üzerine saldı. Ruslar ordu karşısında geri çekildiler. Bu, etkili olan bir taktikti; çünkü büyük çarpışmalar yaşanmadığı halde, Napoleon gittikçe daha da uzayan destek hatları yüzünden yerine koyamadığı adamlarını ve atlarını kaybediyordu. Oysa Ruslar kayıplarının yerine hemen yenilerini koyabiliyorlardı.

Sonunda 7 Eylül l812’de Moskova’nın 70 mil batısındaki Borodino’da Ruslar savaşmaya mecbur kaldılar. Moskova savaşmadan verilemezdi. Savaş her iki tarafın da ağır kayıplar vermesiyle sonuçlandı; o zamana dek yapılanların en
kanlısıydı, fakat Ruslar ölenlerin yerine yeni askerleri geçirirken, Napoleon bu konuda başarısız kalıyordu.

Daha sonra Ruslar çekilmeye devam ettiler ve 14 Eylülde Napoleon, Moskova’ya girdi ve Kremlin’i ele geçirdi. Ancak Napoleon Moskova’ya girdiğinde, Ruslar şehri yakıp yok ettiler. Teslim olmaya dair hiçbir işaret göremeyen ve ordusunun yarısının eriyip gittiğini anlayan Napoleon, ayrılmaktan başka seçeneğinin kalmadığını anladı ve 19 Ekimde çekilmeye başladı. Rus süvarileri, onu daha önce geldiği harap olmuş yolu izlemeye zorlayarak peşini bırakmadılar. Böylece ordusu dağıldı. Rus sınırına ulaştıklarında, sadece morali bozuk bir ordu kalıntısı kalmıştı. Napoleon’un kendisi yok olmuş bir ordu ile yenilgiye uğramış bir general olarak 18 Aralıkta Paris’e ulaştı.

165 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım