Hoşgeldiniz  

Fotokopi Makinesi Nasıl İcat Edildi?

admin | 09 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Fotokopi makinesi 1938 yılında Amerikalı Chester F. Carlson tarafından icat edildi. Carlson bir büro çalışanıydı. 1900 yılların başlarında belgeleri kopyalamak için fotoğrafları çekilirdi fakat bu yöntem pahalı ve çok zaman alan bir yöntemdi.

Fotokopi makinesi: bir belgenin, çizimin veya sayfanın kopyasını üretmek için ışığı kullanan bir makine türüdür. Carlson bir patent bürosunda çalışıyordu ve sık sık resimlerin veya belgelerin kopyasını çıkarmak zorundaydı. Resim ve belgelerin fotoğrafını çekmekten daha hızlı yöntemi bulmak için deneylere başladı ve 1938 yılında kuru teksir yani kserografi olarak adlandırılan yöntemi icat etti ancak bu yöntemi geliştirecek birini bulamadı.

Haloid 10 yıl sonra, küçük bir fotoğraf kağıdı üreticisi, kserografi yöntemi üzerine çalışmaya başladı. Bu şirketin günümüzdeki adı Xerox’tur. Xerox, büro tipi ilk fotokopi makinesini 1959 yılında üretti.

Fotokopi makinesinin çalışmasını sağlayan 5 temel parçası bulunmaktadır. Pencere, parlak ışık kaynağı, toner kartuşu, iyice cilalanmış tambur ve fırınlama ünitesinden oluşur. Fotokopi çekilecek belge camın üzerine yerleştirilir. Belge üzerinde parlak bir ışık yanar. Statik elektriğin toneri çektiği tambura ışık yansır; bu yansıma fotokopi kağıdına tranfer edilir ve ısı kullanılarak sayfaya geçirilir. En sonunda da kopyanın kendisi makineden çıkar.

Zaman içerisinde çok gelişen fotokopi makineleri, günümüzde çok daha hızlı ve sayfaları arkalı önlü kopya edebilmektedir. Hatta sayfaları doğru biçimde ayırabilir ve zımbalama özelliğine de sahiptir. Fotokopi makineleri artık renkli kopya da üretebilmektedir. 1974 yılında Raymond Kurzweil liderliğindeki ekip, düz yataklı yani yatay bilgisayar tarayıcısını ve yazılımını keşfetti. Bu, görme engelliler için kitap ve belge okuyabilen bilgisayarlı bir makinedir.

276 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım