Hoşgeldiniz  

Fotoğraf Makinesi Nasıl İcat Edildi?

admin | 09 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

1822 yılında Joseph Niepce ilk kalıcı fotoğrafı çekti. 1889 yılıda George Eastman fotoğraf filmini icat etti. 1925 yılında elde taşınan ilk fotoğraf makinesi üretildi. 1935 yılında renkli film icat edildi. 1991 yılında ilk dijital fotoğraf makinesi piyasaya sürüldü.

1822 yılında Fransız Joseph Niepce, mücevher kutusundan ilk basit fotoğraf makinesini ve lensi icat etti. Fotoğraf makinesi, fotoğraf çekmede kullanlan bir alettir. Film ile ve dijital olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Dijital fotoğraf makinesi hafızada depolandıktan sonra bilgisayar ortamında görüntülenebilir.

Joseph Niepce; fotoğraf makinesi ile ilk kalıcı fotoğraf veya ışık kaydını 1822 yılında gerçekleştirdi. Bu fotoğraf, katran kaplı ince bir metal plakanın üzerine çekilmişti ve çekim sekiz saat sürdü. 1835 yılında William Talbot, günümüzde halen kullanılan yöntemle kalıcı ilk fotoğrafı çekti. George Eastman ise 1889 yılında fotoğraf filmini icat etti.

Tarihler 1924 yılını gösterdiğinde Alman mekanikçi Oscar Bernac’ın küçük, elle taşınabilen fotoğraf makinesini icat etti. Fotoğraf makinelerinde kullanılan renkli film 1935 yılında piyasaya sürüldü.

Fotoğraf makinesi; ışığın sadece öndeki lensten girebildiği bir kutudur. Lensin arkasında bir perde bulunur. Perde, hızla açılıp kapanarak ışığın içeri girmesini ve film üzerinde bir görüntü oluşturmasını sağlar. Filmdeki kimyasallar ışıkla tepkimeye girerek renk değiştirir. Film sarıcı, bir sonraki fotoğraf için yeni bir film parçasını ileri sarar. Fotoğraf filmi, ışıkla daha fazla tepkimeye girip fotoğrafların zarar görmemesi için karanlık bir yerde banyo edilir.

1948 yılında Edwin Land Polaroid fotoğraf makinesini icat etti çünkü filmlerini dağınık ve karanlık odalarda banyo etmeyi sevmiyordu. Bu makine anında fotoğrafın çıktısını veriyordu fakat resimler kapyalanamıyor ya da büyütülemiyordu.

Dijital fotoğraf makinelerine bakıldığında; ilk profesyonel dijital fotoğraf makinesi sistemi Kodak tarafından 1991 yılında piyasaya sürüldü. Görüntüler film yerine, bilgisayar belleğine depolanıyordu. Günümüzün dijital fotoğraf makineleri, birçok gelişmiş özelliğe sahip ve çok ayrıntılı fotoğraf çekebilme özelliğine sahiptir.

277 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım