Hoşgeldiniz  

Fiberoptik Teknolojisi Nedir?

admin | 15 Nisan 2015 | Bilim, Genel, Teknoloji

Bilgiyi ışık olarak taşıyan telekominikasyon sistemi, bir diğer adı da optik fiberdir. Kullanım kolaylığı ve diğer kablolara göre kullanılmasındaki neden elektromanyetik etkileşimden etkilenmemesi ve fiberoptik kaybının az olmasıdır.

Fiberoptik hassas üretim sürecinden geçmektedir. Bir insan saç teli kalındığında ve saf bir cam ip üzerinden ışığın iletilmesi sonucu çalışması gerçekleşir. Işık demetleri olarak iletimi sağlar, yani ışık hızıyla işlem yapar. Dijital sinyallere çevirilen bilgi, herhangi bir analog bilgi parçası yani 1 ve 0’lardan oluşan sayısal verilere dönüştürülür. 1’de ışık oluşumu gerçekleşirken, 0 da ışık oluşumu yok olarak fiberlerden geçirilir. Bu tekniğe Pals Kod Modüsayonu (PCM) denir. Özelliklerine kısaca değinirsek;

Kayıp azdır,

İletim ışık hızında gerçekleşir,

Uzak mesafeler için çok uygundur,

Emc mesafesi için çok uygundur.

Rutubet, nem, eletriksel parazit gibi zorlu koşullara uygundur,

Kullanım alanı olarak; veri, ses ve görüntü iletiminde kullanılır. İnternet ileşimi, telefon ve televizyon iletişimi için özellikle. Fiberoptik iletimde hem sayısal sinyal hem de analog bilgi iletmek mümkündür. Fiberoptik ileşitimde kullanılan temel dalga boyları; 850, 1300, 1310, 1500, 1550, 1800 nm’dir. Multi-Mode fiberlerde 850 ve 1300 nm, Single-Mode fiberlerde 1310, 1550 nm dalga boyunda ışık kullanılmaktadır.

1406 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım