Hoşgeldiniz  

Fermuar Nasıl İcat Edildi?

admin | 09 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler

Tarih 1893 yılını gösterdiğinde Whitcomb Judson kopça kilidi olarak adlandırılan kilitlenen fermuarın patentini aldı. 1913 yılında Gideon Sunback modern fermuar tasarımının patentini aldı. 1923 yılında fermuar ilk kez lastik botlarda kullanılmaya başlandı.

1890 yılında Whitcomb Judson birbirine kenetlenen ilk fermuarı Amerika’da tasarladı. 1913 yılına gelindiğinde Gideon Sundback modern fermuarı icat etti. Fermuar iki parça metal ya da plastiği birleştirmek için kullanılan bir araçtır. Fermuarın iki sıra dişlisi vardır ve kayan bir sürgü yardımıyla açılıp kapanır.

Whitcomb Judson’ın icadında kaydırma kopçasıyla birleştirilen sıralı çengeller ve ilmekler zinciri vardı ve mücidi buna kapça kilidi adını verdi. 1913 yılında Amerika’da çalışan İsveçli Gideon Sundback, Judson’un fikrini geliştirerek küçük ve daha hafif “kancasız fermuar” adını verdiği ürünü yaptı. 1917 yılında, Amerikan ordusu uçuş tulumlarında fermuarı kullanmaya başladı, buna bağlı olarak fermuar hızla dünyaya yayılmaya başladı.

Şimdi kullanılan fermuarlar; güçlü bir kumaş banda kenetlenmiş bir dizi dişe sahiptir. Bu diş zinciri diğer banttaki diş zincirine kenetlenir. Kaymayı sağlayan sürgü ise dişleri birleştirir ve ayırır. Fermuardaki her dişin bir yüzünde çıkıntı, diğer yüzünde ise bir oyuk vardır. Kaydırma sürgüsü bu iki parçayı bir araya getirdiğinde, karşıt yüzeylerdeki çıkıntı ve oyuk birbirine kenetlenir. Çıkıntılar, boşluklara sığamayacak kadar büyük olduğundan dişler birbirinden ayrılmaz.

Günümüzde YKK, dünyanın en büyük fermuar üreticisidir. Firma her gün 3000 kilometre uzunluğunda fermuar üretiyor. Fermuarlar günümüzde farklı malzemelerle ve renklerde üretilebiliyor.

(Kısa bilgi: Ayakkabı bağcıkları ve delikleri 1790 yılında İngiltere’de icat edildi. Bağcıklardan önce ayakkabılar, ayakkabı tokalarıyla bağlanıyordu.)

243 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım