Hoşgeldiniz  

Fermant ve Analitik Geometri!!!

admin | 04 Aralık 2017 | Bilim, Genel, Matematik ve Geometri

Fransız Matematikçi Pierre de Fermat’ın (1601- 1665) yazdıklarını yayımlamayıp kitapların sayfa kenarlarına acele notlar çiziktirmek veya arada sırada arkadaşlarına keşiflerini anlattığı mektuplar yazmak gibi kötü bir alışkanlığı vardı. Sonuç olarak analitik geometriyi Deseartes’tan önce anladığı halde, buluşun hakkını alamadı.

İşte onu ilgilendiren bir şey. İki karesi alınmış sayının eklenmesiyle üçüncü bir karesi alınmış sayı elde etmek olasıdır : 32 + 42 = 52 ya da 9 + 16 = 25’tir. Fakat iki küplü sayıyı ekleyerek üçüncü bir küplü sayı ya da iki dördüncü kuvvetten sayıyı ekleyerek üçüncü bir dördüncü kuvvetten sayı vb elde etmek mümkün müdür?

Fermat bir kitabın sayfa kenarına bunun mümkün olmadığını, sadece karesi alınan sayılarda işe yaradığını yazdı. Bunun için mükemmel ve harika bir kanıtı vardı, fakat sayfa kenarında yazacak yer kalmamıştı. Fermat sık sık belirli bir önerme için kanıtı olduğunu söylüyordu; fakat her durumda kendi kanıtını vermediği halde kanıtlar bulunuyordu. Yani biri hariç her durumda. Bahsettiği önerme Fermat’ın kanıtıanınayı bekleyen son önermesidir. Bu nedenle buna Fermat’ın Son Teoremi denilir.

Fermat değil de başka biri olsaydı, bir tek bu durumda yanıldığı sonucuna varabilirdik. Fakat Fermat o kadar iyi bir matematikçiydi ki yanlış yaptığını söylemek haksızlık olur. Yine de hiçbir matematikçi henüz kanıtı bulamadı. Fermat’ın Son Teoremi matematikte en ünlü çözülmemiş problemdir.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, 

263 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım