Hoşgeldiniz  

Faks Makinesi Nasıl İcat Edildi?

admin | 09 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

İlk faks makinesi yani Türkçe’deki adıyla Belgegeçer 1843 yılında Alexander Bain tarafından tasarlanmıştır. 1863 yılında İtalyan Giovanni Caselli, ilk faks makinesini yaptı. 1902 yılında Arthur Korn, telefotografiyi icat etti. Yıl 1925 gösterdiğinde Edouard Belin, modern faks makinesini icat etti.

Faks makinesi, basılı sayfaların kopyalarını telefon sistemini kullanarak bir yerden başka bir yere göndermede kullanılmasını sağlayan makinedir. 1843 yılında İskoçyalı mekanikçi Alexander Bain ilk faks makinesini icat etmiştir. Telefondan 30 yıl önce icat edilen ilk faks makinesinin icadındaki temel amaç elektrik sinyali kullanarak basılı belge göndermeyi sağlamaktı. Sinyal, telgraf telleri aracılığıyla alıcı makineye gönderilecektir. Bain, kendi faks makinesini asla üretemediyse de İtalyan bilim insanı Giovanni Caselli 1860 yılında benzer bir sistem geliştirdi. Fransız Edouard Belin, faks makinesinin günümüzdekine yakın halini 1925 yılında icat etti.

Faks makinesi yerleştirilen evrakı; üzerine ışık tutarak sayfayı tarar. Siyah ve beyaz şekilleri elektrik sinyallerine dönüştürür. Bu sinyalleri depolar ve alıcı faks makinesinin telefon numarasını çevirir. Alıcı makine yanıt verdiğinde, ilk makine depoladığı sinyalleri telefon hattı üzerinden gönderir. Alıcı makine ise özgün sayfayla aynı siyah ve beyaz şekilleri içeren bir sayfa basar. Böylece ne kadar uzakta olunursa olunsun belgelerin gönderilmesi bu kadar kolaylaşmıştır.

262 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım