Hoşgeldiniz  

Evrim Teorisinin Tarihteki Gelişimi

admin | 14 Mart 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel

Tarihler 1809 yılını gösterdiğinde insanoğlu evrim teorisi üzerine kafa yormaya devam etmekteydi.

Birçok bilim adamının biyolojik evrimin gerçekleştiğinden kuşkulanmasına rağmen, o güne dek hiç kimse bunun gerçekleşmesini sağlayacak bir mekanizma ileri sürmemişti. Bazı kedi benzeri yaratıklar nesilden nesile neden yavaş yavaş değişerek aslan, kaplan veya bildiğimiz kediler olmuşlardı?

Bu konuya ilk cevap vermeye çalışan, 1809’da yayımlanan Zoolojik Felsefe adlı kitabıyla Lamarck oldu. Bu kitapta belirli hayvanların vücudun bir bölümünü düzenli olarak kullandığını ya da kullanmadığını ve bu bölümlerin sonuç olarak yavaş yavaş geliştiğini ya da dejenere olduğunu ve bu şekilde gelişmiş ya da dejenere olmuş bölümlerin, kullanarak ya da kullanmayarak süreci devam ettiren yavruları tarafından kalıt alındığını ileri sürdü.

Böylece bazı antiloplar yapraklara erişmek için yukarı doğru uzanarak yavaş yavaş daha uzun boyunlar ve bacaklar geliştiriyorlardı. Bu özellikler de sonunda zürafanın evrimleşmesini sağlayarak yine uzanmayla süreci devam ettiren yavru tarafından kalıt alınıyordu. Diğer antiloplar ise yırtıcı hayvanlardan sürekli kaçmaları yüzünden bacak kaslarını güçlendiriyor ve nesiller ilerledikçe çok çevik ve çabuk oluyorlardı. Su kuşları suyu geriye itmek için ayaklarını kullanarak parmakların arasındaki perdeleri geliştiriyorlardı; yerin altında göze ihtiyacı olmayan köstebekler ise yavaş yavaş onları kaybediyorlardı. Bu türden bir olaya kazanılmış özelliklerin kalıtımı denilir. Deneyler kazanılmış özelliklerin kalıt alınmadığını göstermiştir. Yine de evrim için bir mekanizmanın geliştirilmesi, yanlış olsa bile insanların konuyla daha çok ilgilenmesine yol açmıştır.

202 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım