Hoşgeldiniz  

Evrensel Kütle Çekimi’nin Keşfi!!!

admin | 08 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Hareket yasalarını kullanarak Newton, Dünya ile ay arasındaki kitle çekiminin hesaplanma yolunu bulmayı başardı. Bu kuvvetin, iki cismin kütlesinin çarpımıyla doğru orantılı ve merkezleri arasında ki uzaklığın karesiyle ters orantılı olduğunu gösterdi. Orantı, bir sabitin konulmasıyla eşitlik haline getirilebilirdi. Başka şekilde ifade edecek olursak:

F = gmm’ / d2. Burada g yer çekim sabiti, m ve m’ Dünya ile Ay’ın kütleleri, d merkezleri arasındaki mesafe ve F de aralarındaki kütle çekimi kuvvetidir. En önemlisi Newton, kanıtlamasa da bu yerçekimi kuvveti yasasının sadece Dünya ile Ay arasında değil, evrende herhangi iki cisim arasında da geçerli olduğunu ifade etti. Bahsettiği yalnızca yerçekimi kuvveti değil, evrensel kütle çekimi kuvvetiydi. Bu doğa yasalarının her yerde aynı olduğuna dair bir başka iddia ve aynı zamanda gökcisimlerinin Dünya’da geçerli olandan başka doğa yasalarına tabi olduğu görüşüne indirilmiş en güçlü darbeydi.

Daha çok basit olan bu evrensel çekim kuvveti yasasından, Kepler’in tüm
gezegen hareketleri yasaları türetilebiliyordu. Böylece Newton’un zamanında bilinen bütün gezegen hareketi düzensizlikleri açıklanabiliyordu; çünkü Güneş hakim olan çekimsel cisim iken gezegenlerin birbirlerine yaptığı daha küçük çekimler söz konusuydu. Bu da sadece Güneş söz konusu olduğunda mevcut olan yörüngeye göre, gezegenlerin yörüngelerinde hafif değişmelerle (bir gökcisminin hareketinde başka bir gökcisminin etkisi ile meydana gelen düzensizlik)
sonuçlanıyordu.

Newton’un yaptığı, evrenin işleyişini etkili bir şekilde tarif etmek ve bunun temelde basit olduğunu göstermekti. Yerçekimi gücünden başka kuvvetlerin de günümüzde bilinmesine ve Newton’un kütle çekimi kuvveti tanımının iyileştirilmesine rağmen, yerçekimi kuvvetinin evrenin büyük salınımlarını kontrol eden hakim güç olduğu ve Newton’un formülüne mesafeler ve hızlar fazla büyük olmadığı müddetçe harika denilebileceği
bir gerçektir.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

254 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım