Hoşgeldiniz  

Etcillik; Hayvanlar Aleminin En Önemli Özelliği

admin | 02 Ekim 2021 | Bilim, Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel

Omurgalı hayvanlardan memeliler sınıfının etenliler altsınıfına giren bir takımdır. Latince adı Carnivora’dır. Etoburlar diye de bilinirler. Bununla birlikte etçiller takımına giren bütün türler etçil değildir; örneğin ayılar ve özellikle panda gibi türler, otçul alışkanlık edinmiş türlere örnek oluşturmaktadır. Etçillerde, avlarını yakalayıp parçalamalarını sağlamak için dişler çok gelişmiştir. Kesici dişler, özellikle altçenede küçük ve sivri uçludur. Daha çok avı tutmaya yarar. Köpekdişleri büyük ve uzun olup avı öldürmede kullanılır. Ön ve art azıdişleri parçalayıcıdır.

Beyinleri oldukça büyük olan etçiller zeki hayvanlardır. Öğrenme yetenekleri doğumdan hemen sonra gelişmeye başlar. Avlanmayı ebeveynlerinden öğrenen yavrular, başlangıçta ebeveynleri ile avlanırlar. Avlanma yeteneğine eriştikten sonra tek başlarına avlanmaya başlarlar. Ergin etçillerin çoğu avları yoruluncaya kadar peşinde koşar ve hayvan halsiz düşünce üzerine atılıp parçalarlar. Avlarını ya boyunlarını pençe darbesiyle kırarak ya da boğazlarını dişleriyle ısırıp boğarak öldürürler.

Etçillerin her türü belirli büyüklükteki avları seçer. Örneğin aslan, büyük bir antilop ya da zebra gibi kendi ağırlığına yakın hayvanları; leopar ise babun, yaban domuzu ve küçük antilopları ya da geyikleri avlar.

Üreme biçimleri öbür memelilerinkinden farklı değildir. Çiftparmaklılar ve balinalar dışında kalan bütün türlerin erkeklerin de damarlı bir erkeklik organı vardır. Kimi türlerde bu organ fazla büyüktür ve sertleşme dokuları çoktur. Bu nedenle çiftleşmeden sonra dişi ile erkek bir süre daha birbirlerinden ayrılmazlar. Bir defada 2-12 yavru doğururlar. Dişilerde karın altında yer alan en az üç çift meme vardır. Yavrularda ölüm oranı çok fazladır, hiç yaşamayan yavrular da vardır.

Etçiller yüzgeçayaklılar ve yarık ayaklılar diye iki alttakıma ayrılırlar. Bunlardan yüzgeçayaklılar denizde yaşayan bir alt takım olup irikulaklıgiller, fokgiller, morsgiller adlı üç familyayı içerir. Yarık ayaklılar alt takımı ise karada yaşayan etçilleri kapsar. Yarık ayaklıların köpeğimsiler ve kedimsiler adlı iki üst familyası vardır. Köpekgiller, ayıgiller, küçükayıgiller ve sansargiller adlı dört familyaya; kedimsiler ise miskkedisigiller, sırtlangiller ve kedigiller adlı üç familyaya ayrılırlar. Yüzgeçayaklılardan olup karada avlanan ya da yarık ayaklılardan olup denizde avlanan türlere de rastlanır.

50 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım