Hoşgeldiniz  

Eskiçağ’da Site Devletlerinin Anlamı ve Fonksiyonları!!!

admin | 30 Kasım 2015 | Genel, Tarih

Yunanistan ve Roma’da görülen kendi yasalarıyla yönetilen bir yada birkaç kentten oluşan devlet şeklidir.

Site dağ eteklerinde olabileceği gibi çorak alanlarda ve birbirinden uzakta bulunan özgün bir coğrafyada da görülür. Bir nevi özerk toplumu oluşturmaktadır. Yunan kabilelerin bir araya gelmesi ve sonra uzun bir sürecin sonunda oluşmuştur. Söz konusu kabileler, Homeros öncesi yaşamın dinsel, iktisadi ve siyasal alanlarda oluşan geniş kabilelerdir. Kabilelerin hukuksal ve iktisadi açıdan bir araya gelmeleri sonucu site, ailelere karşı savaşmak zorunda kaldı. Sitenin kazandığı zaferlerin her biri, ataerkil sistemin ortadan kaldırılmasıyla sağlandı. Katı hukuk kuralları, eşitlik ve özgürlük öngören toplumsal yasalar sonuç olarak demokrasinin kapılarını aralamıştır.

27109

M.Ö V yüzyılda Yunanistan’daki site devleti işte böyle uzun bir evrim sonucu oluşmuştur. Kapalı toplum özelliği olan iktisat ve ticaret açıldı, para anlayışı dönüşüm geçirdi, mitoloji ve din de başkalaşıma uğradır. Site geçmişle yaşayan ve mitlere sadık kalan bir sistemdi. Dinsel mitleri yeniden ele alarak bunların uygar bir toplum oluşturmak amacıyla güncelledi.

Site demokratik unsurları içeriyorsa özgürlük mutlak konulardan birini oluşturmaktaydı. Yasalar önünde eşitlik, konuşma özgürlüğü vardı. Kent halkı agorada birbiriyle görüşüp konuşurdu. Agora sitenin en önümli unsurlarından biridir. Bütün devlet işleri halkın onayının alınması için burada konuşulurdu. Hukuksal sorunlar Areopagos, siyasal sorunlar Bule tarafından ele alınırdı. İster Isparta’daki gibi aristokratik, ister Atina’daki gibi demokratik olusn size çok ayrıntılı biçimde düzenlenmiş bir sisteme dayanmaktadır. Yurttaşlık, sitenin hukukunda yeni bir kanun ya da yurttaşın hak ve görevlerini tanımlanıp savunmakla yükümlü yüksek görevlilerin çalışmalarını gerektiriyordu.

Demokratik sitede yurttaş kurumsal olarak devletin örgütlenmesine ve yönetilmesine tam anlamıyla katılıyordu ama kamu iradesinin giderek tiranlığa varan çok katı biçimde belirlenmiş bir yargılama yetkisinin sınırlarını aşması da çok seyrek rastlanırdı.

Yasalar önündeki eşitlik, iktisadi eşitliği sağlamadı ve bu yüzden site devleti, söz konusu çelişkiyi gidermek ve bir dizi toplumsal reformu gerçekleştirerek yurttaşlara, kendilerini kölelerden ve siyasal haklardan yoksun yerleşik yabancılardan ayırmak için bazı maddi olanaklar sağlamak zorunda kaldı. Zengiler daha ğır biçimde vergilendirilerek bütün yurttaşların bedava katılabilecekleri bayramlar, tiyatrolar vs. gösteriler düzenlendi. Site yurttaşlar için yerinde ve uyumlu hale getirilmiş bu yasal ve iktisadi yapıların ötesinde özellikle ideal bir kültür ve siyaset ortamı oluşturuyordu. Özgür ve eşit yurttaş olma statüsünün bilincindeki site insanı, durumunu içtenlikle benimseyerek doğudaki Perslerin bürokratik ve aşamalı sistemleriyle karşılaştırıyordu.

777 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım