Hoşgeldiniz  

Eşekarısı ve Özellikleri!

admin | 24 Mart 2019 | Genel, Hayvanlar Alemi

Böcekler sınıfının zarkanatlılar takımından bir eklembacaklı türüdür. Latince adı Vespa Crabro’dur. Sokucu bir böcektir. Gövdesi sarı ve siyah şeritlidir. Birçok alttürü vardır. Hepsi ayrı özelliklere sahiptir.

Eşekarası, kağıdı andıran bir madde ile yuvasını yapar ve bu özelliğiyle öbür arılardan ayrılır. Genellikle tek başlarına yaşayan eşekarılarının dişi ve erkekleri ancak çiftleşmek için bir araya gelirler. Yavruların bakımıyla yalnız dişi uğraşır. Binlerce bireyden oluşmuş sürüler halinde yaşayanlar da vardır. Dişi 30 mm, işçi 23 mm, erkek 24 mm boyunda olurlar.

Yuvalarını ağaç kovuklarında, duvar oyuklarında yaparlar. Her yuva, yan yana dizilir petek sıralarında meydana gelir. Bölmeler sert, kağıdımsı bir madde ile ayrılır. Her petek içinde yavruların yerleştiği küçük hücreler vardır; hücrelerin giriş bölümleri çok ince kağıdımsı bir mumla kapatılmıştır.

Yavru erginleşince bu zarı yırtıp dışarıya çıkar. Yuvanın yapımında kullanılan kağıdımsı madde, eşekarısının ağaç gövdeleri ve kabuklarından toplayıp çiğnediği bir özden çıkar. Eşekarısı bunu tükürük ile karıştırıp yumuşak bir madde haline getirir. Yuvayı saran bu madde, çeşitli hava koşullarına karşı dayanıklıdır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi, Wikipedia,

164 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım