24 Mart 2019

Eşek ve Özellikleri!

Eşek ve Özellikleri!

Tekparmaklılar takımının atgiller familyasından memeli türleridir. Daha uzun kulakları, büyüklük ve renk farklarıyla atlardan ayrılırlar. Yabanıl bir hayvan olarak Afrika’dan dünyaya yayılmış olan eşek, birçok yerlerde evcilleştirilip yük hayvanı olarak kullanılmıştır.

Afrika’nın kuzeyinde yaşayan iki yabanıl eşek türü vardır. Bunlar, Habeşistan’ın Danakil kesiminde yaygın olan Nübye eşeği yani Equus Asinus Somalicus türleridir. Afrika’daki Tibesti dağlarında yaşayan eşeklerin ise çevreden kaçıp gelmiş evcil eşeklerden türedikleri düşünülür.

Afrika yabanıl eşekleri gri ve kırmızısımsı kahverengi olurlar. Sırtlarının ortalarında boydan boya uzanan siyah bir çizgi vardır, bu çizgi omuz hizasında, gövdenin iki yanına uzanan başka bir siyah çizgiyle kesişir. Bazılarının bacaklarında enine, koyu şeritler de görülür. Hayvanın omuzlara kadar yüksekliği 1,2 m’dir.

Asya’daki yabanıl eşeklerin ise atgillerden mi türedikleri ya da Asya eşekleri diye mi sınıflandırmaları gerektiği konusu pek açıklığa kavuşmamıştır. Onager ya da İran eşeği yani Equus Hemionus Onager, Kulan ya da Moğol eşeği Equus Hemionus Kiang ve Suriye hemipi yani Equus hemionus hemippus Asya eşeklerinin yaygın türleridir.

Bütün yabanıl eşekler steplerde ve çöl benzer bölgelerde yaşarlar. Dağılımları suya bağlıdır. İki ya da üç günde bir su içmek ihtiyacını duyduklarından, su kaynaklarından pek uzaklaşamazlar. Asya’da yaşayanlar genellikle 15 başlık sürüler halinde dolaşırlar. Mevsimlik göçler sırasında kalabalık sürülere de rastlanır. Atgillerin öbür türleri gibi eşeklerin de belirli bir üreme dönemleri yoktur; yılın herhangi bir ayında doğururlar. Topluluk davranışları hakkında hemen hemen hiçbir şey bilinmez. Yalnız Afrika’da yaşayanların zebralarınkine benzer davranışları olabileceği düşünülür.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi, Wikiwand

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.