Hoşgeldiniz  

Eşayaklı Asalak Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 24 Aralık 2016 | Biyoloji, Genel, Hayvanlar Alemi

Asalak olarak yaşayan eşayaklılardır. Bu küçük kabukluların genellikle hepsi dışasalaktır; konağın vücut boşluklarında bulunanlar bile, bir zarla vücut salgılarından ayrılırlar. Isırıcı ağız parçalarının yerinde emici ağız parçaları bulunur. Genel olarak ayrı eşeylidirler; ancak bazı türler ilkin erek olup sonradan dişiye dönüşürler.

Asalak eşayaklıların en az değişime uğramış olanları, Flabellifera alttakımının, örneğin Aega ve Anilocra gibi ergin türlerinde olduğu gibi balıklarda dışasalak olarak yaşarlar. Vücutlrı yassıdır, ilk üç çift bacak balığın derisine tutunacak şekilde gelişmiştir. Bu bacaklar kısa olup sondaki eklem kanca şeklinde kıvrılmıştır. Ağız kısımları deriyi parçalayarak konağın etini yakalar. Kurtçuk evresinde bağımsız olarak yüzerler. Altıncı ve dokuzuncu deri değişimi süreci içinde sperma oluşması sonar erer, erkeklik döneminden beri gelişmekte olan yumurtalık etkin duruma geçer. Bu, erkeklikten dişiliğe geçişe bir örnektir. Deneyler rısanıda erkeğin dişiyle herlangi bir ilişkide bulunması önlenirse, dişiliğe geçiş süresi çok kısalır. Dişiyle çiftleştirilirse bu süre uzar ve dişi, erkeğin yanından uzaklaşmadıkça tamamlanmaz. Diliğe geçiş, erkek hayvanın yanına bir başka yavrunun erkeğin konulmasıyla daha hızlanır. bu olayları etkileyen dürtüler bulunmaktadır.

Gnathiidea alt takımına bağlı türler genç evrede balıklar üzerinde dış asalak olarak, ergin evrede ise bağımsız yaşarlar. Gnathia Maxillaris türünün yaşam süreci bu konuda iyi bir örnektir. Bu hayvanın genç kurtçukları bağmsız olarak yüzerler. Bir süre sonra bir balığın yüzgeçlerine yapışarak dışasalak olurlar. Isırıcı ağız kısımları delici ve emici olarak gelişir. Çeneleri deriyi ve kan damarlarını kesmek için mil şeklini alırlar ve kenaları keskinleşir. Altçene ve üstçene kemikleri de mil biçimine dönüşür ve kan aktarmak için emici bir kanal oluştururlar. İkinci gövde boğumu baş bölgesi ile bağlanır ve uzantıları ağız konisine çok yakınlaşır; son boğum kıvrıktır ve besin alma işleminde kullanılır. Kurtçuk üç kez deri değiştirir ve iki kez bol miktarda kan emerek, beşinci, altıncı ve yedinci boğumları şişirip ve son larva evresine ulaşır. Bu evrede deri değiştirerek yaklaşık olarak 6 mm boyunda ergin dişi ya da erkekler oluşur. Ergin hayvanlar taşların altında ve oyuklarda korunular; bazen de kendilerini çamura gömerler. Yumurtalar dışarı salınmaz, içeride tutulur ve embriyon gelişimi ana vücudunda tamamlanır; yavrular birinci evre kurtçuğu olarak doğarlar. Her dişi sadece bir kez yavrular.

Epicaridea alttakımı da asalak yaşamaya ilişkin gelişmeler gösterir. Yaşantılarının tüm evrelerinde öteki kabuklular üzerinde asalak olarak yaşarlar. Erginlerinin birbirlerinden pek çok değişik nitelikler göstermelerine karşılık, benzer ortamlarda yaşayan kurtçuklar birbiriyle hemen aynılaşmışlardır. Yavru eşayaklılar ilk kurtçuk evresinde, denizlerde bağımsız yüzen planktonlar üzerinde asalak olarak yaşarlar. dokunaçları küçük olmakla birlikte iyi gelişmiştir, hayvana yüzmede ve konağın bulunmasında yardımcı olurlar. Ağız kısımları konağı delici ve besin emici niteliktedir. Ağız kısımlarının üst ve alt uçları birleşerek bir ağız konisi oluştururlar. Altçene ve üstçene gelişmemiştir.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

575 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım