Hoşgeldiniz  

Erken Doğan Bebeklere Nasıl Bakılmalıdır? Erken Doğan Bebeklerin Gelişimi Nasıl Gerçekleşir?

admin | 16 Ekim 2014 | Genel, Kadınca, Sağlık

Erken doğan bebeğiniz muhtemelen diğer yeni doğanlardan küçüktür. Ama kısa zaman da o da büyüyecek ve kendi hayat yolunu bulacak. İşte size prematüre bebeğinizin sağlık, gelişim ve büyüme yolunda karşısına çıkabilecek önemli konular hakkında bir rehber.
Teknik anlamda prematüre terimi, gebeliğin 37 haftadan kısa sürdüğü doğumlar için kullanılır. Doktorunuzdan “geç prematüre” terimini de duymuş olmalısınız. 3437 hafta arasında gerçekleşen doğumlar için bu tanım kullanılır. 2532 hafta süren gebelik sonrası gerçekleşen doğuma “çok prematüre”, 25 hafta tamamlanmadan önce gerçekleşen doğuma ise “aşırı prematüre” denir.
Öncelikle, endişelenmeyi bırakın; erken doğum bebekler de diğerleri gibi gelişip sağlıklı bir şekilde büyüyebilirler. Tabii başlangıçta diğerlerini yakalayabilmek için biraz fazlaca çaba sarf etmeleri gerekecektir. İşte bu yoğun büyüme ve sağlıklı kalma uğraşında bebeğinize yardım edebilmek için sizin de sakin ve sağlıklı olmanız gerekir.
Matematik hesabı; bebeğinizin gelişimini yakından gözleyebilmek için yaşını doğru hesaplayarak işe başlayabilirsiniz. Diyelim bebeğiniz 10 haftalık, ama normalden beş hafta önce doğdu. 10’dan 5’i çıkartın, bebeğiniz gerçekte 5 haftalık. Dolayısıyla göstermesi gereken gelişim de 5 haftalık bir bebeğin göstermesi gereken gelişimle aynı.
Normal zamanda dünyaya gelmiş bir bebek doğumundan itibaren 2 ay sonra göz teması kurabilmeye başlar, sizin bunun için doğumdan itibaren 5 hafta daha beklemeniz gerekecek demektir.
Gelişimini gözlemleyin; bebeğinizin diğer bebeklerden farklı oranlarda gelişim göstermesi, gelişim seyrinin normale dönmeyeceği anlamına gelmez. Geliştirdiği tüm yetileri (emekleme, sallanma, yürüme) kaydedin ve doktorunuza da anlatın. Böylece gelişim sürecindeki anormallikleri erkenden gözleme şansınız doğar. Örneğin zaten kendi başına oturabilmeye başlamışken, sonradan devrilmeye başlaması bir anormalliktir.
Kendinize yakın tutun; bir prematüre bebeğin en büyük ihtiyacı “kanguru bakımı”dır. Sizinle mümkün olduğu kadar tensel temas içinde olmalı. Ona dokunarak ve yakın uyumanız gelişimini büyük ölçüde etkiler. Daha az ağlar, kalp atışları düzene girer, kilosu normal seviyeye yükselir ve beslenmeyi öğrenir.
Onun ve kendiniz için rahat bir koltuk bulun ve bebeğinizi giysinizin altında göğsünüze yerleştirin. Bu pozisyonda bebeğinize bez dışında bir şey giydirmeniz gerekmez, çünkü sizin vücut ısınız onu ısıtmaya yetecektir.
Aklınıza takılan her şeyi çocuk doktoruna sorun. Ve şunu aklınızdan çıkarmayın, bebeğiniz kısa bir süre sonra kocaman bir çocuğa dönüşecek.

1452 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım