Hoşgeldiniz  

Enzimler ve Özellikleri!

admin | 09 Mart 2019 | Biyoloji, Fen Bilimleri, Genel, Hayvanlar Alemi

Organizmalarda kimyasal değişimleri hızlandıran organik maddelerdir. Canlılar aldıkları maddeleri bir dizi kimyasal reaksiyonla enerjiye dönüştürebilirler. Bu işlem sırasında enzimlerin büyük yararı olduğundan bunlar “hayat katalizörleri” diye de adlandırılırlar. Bütün enzimler protein olup 50 C ya da daha fazla sıcaklıkta hızla yok olurlar; etkinlikleri asit oranının değişmesine bağlıdır. Enzimleri inorganik katalizörlerden ayıran başka özellikleri de vardır. Enzimler çok düşük dozlarda bile etkindirler; bu nedenle reaksiyonların hızını çok daha büyük ölçüde etkilerler. Etkileri belli bir sınır içinde belli tepkimelere yol açar. Enzimlerin etkinlikleri zamanla ters orantılıdır, yani gittikçe azalır.

Enzimlerin etkiledikleri maddelere “substrat” denir; enzim, substratın adının sonuna eklenen “az” ekiyle tanımlanır. Örneğin protein ayıran enzimlere proteinaz denir. Birçok reaksiyonda enzimler ve substratlar dışında olayın devamını sağlayıcı başka maddeler de gereklidir. Bunlar çinko ya da magnezyum gibi iki değerli metallerdir. Bu tür yardımcı maddelere koenzim denir. Tepkimeyi yavaşlatan yardımcı maddeler ise antienzim adını alır.

Sindirim çeşitli enzimlerin etkisiyle sağlayan olaylardandır. Mide özsuyunda protein ayırıcı bin enzim olan pepsin vardır; ayrıca pepsinin işlevini kolaylaştırmak için hidroklorik asit salgılanır. Pepsin, proteinlerin parçalanmasını hızlandırır, yani sindirimi çabuklaştırır; fakat nişastayı, şekeri ve yağları hiç etkilemez. İnvertaz ise şeker pancarının parçalanmasını çabuklaştırır; buna karşılık malt şekerini, süt şekerini etkilemez.

Enzimler, içinde bulundukları ortama karşı duyarlıdırlar. Kimi enzimler hafif bazik ortam ister; kimisi de içinde hafif asitli ortam daha uygun olur. Enzimlerin hepsi maddeleri parçalama etkisi göstermez. Bazıları basit bileşiklerden daha karmaşık bileşiklerin yapılmasını çabuklaştırır. Bu reaksiyonlarda enzim molekülü, bileştireceği iki moleküle aynı zamanda yapışır. Moleküller birleştikten sonra enzim molekülü ayrılır ve birleşecek başka iki moleküle birden yapışır.

KAynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi,

163 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım