Hoşgeldiniz  

Enine ve Boyuna Işık Dalgaları!!!

admin | 12 Mart 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

19 yüzyıl başlarıyla birlekte ışık dalgaları üzerinde yoğun çalışmalar devam ediyordu. Işığın doğası hakkındaki tartışmalar-yani parçacıkların akıntısından mı, yoksa minik dalgalardan mı oluştuğu sorusu- bir yüzyıldır devam ediyordu. 1801’de İngiliz Fizikçi Thomas Young (1773-1829), görünüşe bakılırsa meseleyi halleden bir dizi deneye başladı. Böylece en azından Grimaldi  tarafından tespit edilen kırılma türünün gerçekten var olduğunu gösterdi. Bundan sonra, ayrıca iki dar yarıktan geçen iki ayrı ışık ışınının üst üste gelmesini sağladı ve üst üste gelen ışınların birbiri ardına sıralanan aydınlık ve karanlık şeritler yaratmak girişimi (interference) oluştuğunu (iki veya daha çok dalga hareketinin, aynı noktaya aynı anda gelmesiyle birbirini yok edebilmesi veya kuvvetlendirebilmesi olayı, ç.n.) buldu.

Eğer ışık dalgalardan oluşuyorsa, o zaman iki ışık bandının dalgaları bir arada aşağı yukarı doğru hareket ederek bazı yerlerde birbirlerini güçlendirebilirler. Diğer yerlerde biri yukarı doğru giderken, öbürü aşağı doğru gider ve birbirlerini yok ederler. Bu türden bir girişim ses dalgaları ve su dalgalarında iyi bilinir. Oysa parçacık akıntısının girişim etkisi yaratması çok zordur.

Young’ın gösterisinin anlaşılması ve kabul edilmesi biraz sürdü, fakat bu gerçekleşir gerçekleşmez ışığın bir dalga olayı olduğu görüldü. Tayfın farklı renkleri farklı dalga boyları olan ışığı (ya da farklı dalga uzunluklarını) gösteriyordu. Kısa dalga uzunlukları, uzun dalga uzunluklarından daha fazla kırılıyorlardı (ya da yollarında kıvrılıyorlardı); bu nedenle (en az kırılan) kırmızı ışığın en uzun dalgaları vardı. Oysa turuncu, sarı, yeşil, mavi ve morun sırasıyla daha kısa dalgaları vardı. Böylece Young’ın çalışmasından kızılötesi ışınımın kırmızı ışığındakinden daha uzun dalgaları olduğu ve morötesi ışınımın da mor ışığınkinden daha kısa dalgaları olduğu olanaklı görülmeye başlandı.

Işık keskin gölgeler oluşturduğundan ve ışınların sapıp kırılması etkisi çok küçük olduğundan, ışık dalgalarının çok minik olması gerekiyordu. Young girişim deneylerinden yola çıkarak bunların bir metrenin milyonda birinden daha az olması gerektiğini hesapladı.

Ancak iki tür dalga hareketi bilinmektedir. Titreşimin, dalgalarının hareket ettiği yönde ileri geri gerçekleşen boyuna dalgaları vardır. Ses dalgaları bu türdendir. Enine Dalgalarda ise titreşim, dalgaların hareket ettiği yöne göre dik açılarda aşağı yukarı doğrudur. Su dalgaları bu türdendir.

167 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım