Hoşgeldiniz  

Elementlerde Birleşme Değerinin Ortaya Çıkışı!

admin | 05 Mart 2019 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Kimyagerler elementlerin diğer elementlerle birleşmek için farklı kapasitelere sahip olduklarını biliyorlardı. Örneğin bir oksijen atomu suyu oluşturmak için iki hidrojen atomuyla birleşiyordu, bir azot atomu amonyağı oluşturmak için üç hidrojen atomuyla birleşiyordu ve bir karbon atomu metanı oluşturmak için dört hidrojen atomuyla birleşiyordu. Ancak bu durum İngiliz Kimyager Edward Franktand’in (1825-1899) organometalik bileşimleri incelemesine kadar detaylı ve sistematik bir biçimde incelenmemişti.

Franktand’ın metal atomlarının organik bileşiklerle birleşme şekline ve her farklı atom türünün neredeyse değişmez bir biçimde sabit sayıdaki diğer atom gruplarıyla nasıl birleştiğine dikkat etmemesi mümkün değildi. 1852’de sonradan birleşme değeri denilen (Latince “güç” anlamındaki sözcükten) kuramını
yayımladı. Burada belirli bir atomun basit kurallara göre sabit sayıda diğer türden atomlarla birleşme gücü olduğuna işaret etti.
Birleşme değeri fikri elementlere yeni bir düzen getirdi; çünkü birleşme değeri atomik ağırlığa göre düzenli olarak değişiyor gibi görünüyordu. Sonraki on yılda bu buluş önemli gelişmelerin gerçekleştirilmesini sağladı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedia,

168 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım