Hoşgeldiniz  

Elektroliz Yasaları!

admin | 21 Aralık 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Gençliğinde Faraday, Davy’nin idaresi altında çalışmış ve yaşlı kimyagerin elektrokimya konusundaki çalışmasını yürütmüştü. Davy’nin metallerin erimiş bileşiklerinden bir elektrik akımı geçirerek bir dizi yeni metali açığa çıkardığı yönteme, Faraday
elektraliz adını verdi (Yunanca “elektrikle çözülmek” anlamındaki sözcüklerden).

Faraday elektrik iletebilen bir sıvı ya da çözeltiye de buna uygun olarak elektrolit adını verdi. Sıvının ya da çözeltinin içine daldırılan metalden çubuklara ise elektrotlar adını koydu (Yunanca “elektriğe giden yol” anlamındaki sözcüklerden). Pozitif yüklü elektrota anat (yüksek yol) ve negatif yüklü elektrota da katot (aşağıdaki yol) dedi.

Böylece Franklin’in elektriğin pozitiften negatife aktığı yolundaki tahminine uygun olarak, elektriğin akması suyun anotun tepesinden katotun derinliklerine akmasına benzetildi. (Ancak bunun yanlış olduğu anlaşıldı; elektrik negatif elektrottan pozitife doğru akıyordu.)

Bütün bu isimler Faraday’e, sonraki on yıl içinde bilim adamı sözcüğünü de uyduran İngiliz Bilgin William Whewell (1794-1866) tarafından önerilmişti. 1832’de Faraday, günümüzde elektroliz yasaları dediğimiz yasaları ilan etti.
Bunlar:
l . Elektroliz sırasında bir elektrotta serbest bırakılan maddenin kütlesi çözeltiden geçirilen elektrik miktarı ile orantılıdır.

2. Belirli bir miktar elektrikle serbest bırakılan kütle, serbest bırakılan elementin atomik ağırlığına orantılı ve elementin birleşme kuvvetine, yani elementin bir atomunun birleştiği atom sayısına ters orantılıdır.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi,

141 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım