14 Kasım 2018

Elektrik Hareketleri ve Elektrik Devresi!

Elektrik Hareketleri ve Elektrik Devresi!

İngiliz Fizikçi Michael Faraday (1791-1867) iki tel ve iki mıknatıstan oluşan bir elektrik devresi yaptı. Bir tarafta tel sabitti ve mıknatıs hareketliydi. Diğer tarafta ise mıknatıs sabitti ve tel hareketliydi. Telden akım geçtiğinde, hareketli tel sabit mıknatısın etrafında ve hareketli mıknatıs da sabit telin etrafında dönüyordu. Bu şekilde Faraday ilk kez olarak elektrik kuvvetlerinin hareket doğurabileceğini gösterdi.

Bu deney aynı zamanda Faraday’ı mıknatıslığın, uzaklığın artmasıyla zayıflayan ve çıkış noktasından başlayarak uzayan bir alan olduğunu kabul etmeye götürdü. Eşit manyetik yoğunluğun tüm noktalarını birbirine bağlayarak bu alanda hayali çizgiler çizilebilir ve bunlara kuvvet hatları denilebilirdi. İçinden bir akım geçen telin etrafındaki kuvvet hatları ortak merkezli dairderdi ve dairesel harekete neden olan da buydu.

Böylece günümüzde fizikte çok önemli bir yeri olan görüş ortaya çıktı: Yani evrenin parçacıkların oluşturduğu alanlardan oluştuğu görüşü. İlk olarak Faraday’in gözünde canlandırdığı kuvvet hatları (elinde matematik yoktu, fakat olması gerekene dair müthiş bir sezgisi vardı), günümüzün fiziğinde son derece önemlidir.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.