Hoşgeldiniz  

Ege Bölgesi’nin Bölümleri Nelerdir?

admin | 07 Mayıs 2016 | Coğrafya, Genel

Ege Bölgesi; Kıyı Ege Bölümü, İç Batı Anadolu Bölümü’nden oluşmuştur. Bölgenin iki bölümü arasında başta iklim olmak üzere bitki örtüsü, tarım ürünleri beşeri ve ekonomik özellikler açısından büyük farklılıklar vardır. Bu farklılıkların temel sebebi yükseltidir. Ayrıca denize göre konumda bu duruma etki yapmaktadır.

Bu farklılıklara rağmen iki bölümün bir bölge içerisinde gösterilmesinin sebebi; Dağların uzanışının iki bölüm arasında ulaşım kolaylığına sebep olması bundan dolayı da İç Batı Anadolu’nun ekonomik ve sosyal ilişkilerinin Kıyı Ege ile olmasıdır.

Kıyı Ege Bölgesi: Marmara bölgesinden sonra Türkiye’nin en gelişmiş ve yoğun nüfuslu yerleri bu bölümdedir. Geniş ovalardan dolayı tarım gelirleri yüksektir. Endüstri ulaştırma ve ticaret gelirleri Türkiye ortalamasından fazladır. Turizm gelirleri yüksektir. Dağ sıraları arasında Bakırçay, Gediz, Büyük ve Küçük Menderes gibi graben ovaları bulunur.

images (1)

Doğu-Batı yönünde uzanan faylar önemli deprem alanlarıdır. Akarsu bakımından zengindir, akarsuların enerji potansiyelleri azdır. Yıllık yağış miktarı 800 mm civarındadır.

Bu bölümde; Tuz-Çamaltı,

Linyit: Manisa, Soma, Yatağan,

Zımpara Taşı: Muğla,

Civa: İzmir, Ödemiş,

Krom: Menteşe Yöresi,

Demir: Eymir, Edremit gibi madenler bulunur.

Bölüm, kıyıları ve arkeolojik potansiyeli ile önemli bir turizm merkezidir. Bölümün en yağışlı yeri Menteşe Yöresidir. Bölümün en merkezi yeri İzmir ilidir. İzmir; doğal limana sahip olması, hinterlandının geniş olması, Kıyı Ege’de ihracata yönelik ürünlerin yetiştirilmesi etkili olmuştur.

guzellikleri_ile_ege_bolgesi_1323980720

İç Batı Anadolu Bölümü: İç Batı Anadolu; Kıyı Ege ve İç Anadolu arasında yüksek bir kesimdir. İklim karasaldır. Bitki örtüsü bozkır olmakla birlikte yer yer ormanlık alanlar da bulunmaktadır. Endüstri, ticaret ve nüfuslanma Kıyı Ege’den geridir. Geleneksel olarak çinicilik ve halıcılık yapılmaktadır.

Kıyı Ege Bölümü’ne göre kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kuraktır. Yıllık yağış miktarı 400-500 mm civarındadır. Sanayi gelişmemiştir. Bölümde linyit: Tavşanlı, Tunçbilek, Seyitömer’den çıkartılır. Mermer: Afyon’da üretilir. Krom: Kütahya’da çıkartılır. Bölümde küçükbaş hayvancılık yapılır. Kütahya dünyaca ünlü porselen ve çinicilik merkezidir. Afyon ve Kütahya’da kaplıca ve tarihi alanlar bölümün turizm potansiyelini arttır.

Iste_Ege_Bolgesinin_en_iyi_10_plaji_59906_7c97a

1387 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım