Hoşgeldiniz  

Ege Bölgesi İklim-Bitki Örtüsü ve Nüfus-Yerleşme!!!

admin | 05 Mayıs 2016 | Coğrafya

Asıl Ege Bölümünde Akdeniz iklimi, iç kısımlarda ise karasal iklim hüküm sürer. Yağışlar sonbahar ve kış mevsimindedir. Ortalama yağış miktarı 700 mm civarındadır. Ege kıyılarında görülen sıcaklık Akdeniz kıyılarına göre daha azdır. Bunun sebebi enlemdir.

Kıyılarda sıcaklık ortalamaları yılın tüm aylarında sıfırın üstündedir. Enlemin etkisiyle sıcaklık ortalamaları güneyden kuzeye doğru azaldığı gibi yükseltinin artması ile sıcaklık ortalamaları batıdan doğuya doğru azalır. Meltem rüzgarlarının en belirgin olduğu kıyılardır. Kuraklığa dayanıklı kızılçam ormanları yaygındır. Alçak yerlerde maki, iç kısımlara doğru bozkır görülür.

Akdeniz-Bölgesi-yüzölçümü-iklimi-bitki-örtüsü

Nüfus ve Yerleşme:

Kıyı Ege’de nüfus yoğundur. Marmara’dan sonra en çok göç alan bölgemizdir. İç Batı Anadolu ve Menteşe Yöresi’nde nüfus yoğunluğu azdır, bunun sebebi yükseltinin fazla olmasıdır. Nüfus yoğunluğu en fazla olan il İzmir’dir. Nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının üstünde olup Marmara ve Güneydoğu Anadolu’dan sonra üçüncü sıradadır. Nüfusun dağılışı dengeli değildir. Kıyılar ve ovalar fazla nüfusludur.

Ege bölgesi kapladığı alan bakımından Türkiye’nin %10’unu geçmediği halde ülke nüfusunun %14’ünü oluşturmaktadır. Nüfusu 2007 sayımına göre 9,3 milyondur. Nüfus yoğunluğu km2’ye 111 kişidir. Bu Türkiye ortalamasının biraz üstündedir. Ege bölgesindeki nüfusun 5.2 milyondan fazlası kırsal alan yerlerde yaşarlar.

Ege Bolgesinin Ozellikleri Nelerdir

983 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım