Hoşgeldiniz  

Düşen Uçakları Bulmak Neden Zor Oluyor?

admin | 03 Nisan 2015 | Genel, Teknoloji

Okyanusta uçan uçakların karada bulunan radyo iletişimi ve radarlarının menzilleri dışında kaldığı bilinmektedir.

GPS ve uydu telefonları gibi uydulara dayalı teknolojiler, bu uçakların yeri hakkında bilgi sağlıyor. Ancak, bu iletişim yöntemlerinin yarattığı masraf, her yerde kullanılmalarına engel oluşturuyor.
Pilotların belli aralıklarla hava trafik kontrolörlerine pozisyon bilgisi vermesi gerekiyor. Ancak acil durumlarda genel olarak pilotların bu bilgiyi vermesi mümkün olmuyor.
Aralık başında Uluslararası Hava Taşımacılık Derneği yayınladığı raporda tüm uçakların, pilotlardan bağımsız biçimde çalışan yer ve durum bildiren bir sistemle donatılması kuralının getirilmesini önerdi. Konunun masraf olduğunu, herkesin belli standartlar üzerinde anlaşma konusunda da zorlandığını da bilinmektedir.  20-25 senedir uydu teknolojilerine sahip olunduğunu, yani teknolojik açıdan bu uygulamaya engel oluşturacak bir durumun olmadığını vurguluyor.
Bazı pilotlar da uçaklarda otomatik çalışan ve yangın durumunda çalışmaz hale gelebilecek bir elektronik sistem bulunması konusunda şüphelerini dile getiriyor. Bugüne kadar uçuş bilgilerini kaydeden tek sistem kara kutular. Bunlar datamamen pilotların kontrolü dışında.
Amerika ve Avrupa, Otomatik Bağımlı Gözetim- Yayın Sistemi (ADS-B) üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Sistem, uçağın pozisyonunu belli aralıklarla uçuş kontrolörlerine ve yakındaki diğer uçaklara bildirecek. Sistem, bazı uçaklarda Avrupa’da 2017, Amerika’da 2020 yılına kadar zorunlu hale gelecek.

846 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım