Hoşgeldiniz  

Dünyanın Şekli ve Hareketleri Nelerdir?

admin | 10 Ocak 2015 | Coğrafya, Eğitim, Genel

Yerküre’nin kutuplardan basık Ekvator’dan şişkince kendine has bir şekli vardır. Buna “geoit” küremsi adı verilir. Dünya üzerinde yer yuvarlağının yapısından kaynaklanan ve yerleri hiç değişmeyen nokta ve daireler vardır.

Dünyanın Ekseni; Dünyanın tam ortasından geçtiği varsayılan doğruya denir. Dünyanın merkezinden geçen bu eksenin, Dünya’yı kuzey ve güney kutup noktalarından deldiği varsayılır.

Ekvator: Kutup noktalarından eşit uzaklıkta olan ve Dünya’nın en şişkin yerinden geçen dairedir. Ekvator, yer yuvarlağını iki eşit parçaya ayırır. Yer yuvarlığının kuzeyde kalan yarısına Kuzey Yarım Küre, güneyde kalan yarısına Güney Yarım Küre denir.

Kutup Noktaları: Dünya ekseninin, yer yuvarlağını deldiği varsayılan noktalardır. Kuzeydekine Kuzey Kutup Noktası, güneydekine Güney Kutup Noktası denir.

Dönenceler: Ekvator’un 23 27 kuzey ve güneyinden geçen paralel dairelerdir. Kuzeydekine Yengeç Dönencesi, güneydekine Oğlak Dönencesi denir. Güneş ışınlarının dik açıyla geldiği son noktalardır.

Kutup Daireleri: Ekvatorun 66 33 kuzey ve güneyinden geçen paralel daireleridir. Kuzey yarım küredekine Kuzey Kutup Dairesi, güney yarım kürede olana Güney Kutup Dairesi denir. 24 saat gece 24 gündüz yaşanır.

1127 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım