Hoşgeldiniz  

Dünyanın Pek Az Yerinde Yetişen Sığla Ağacının Merkezi Dalyan’ın Şifalı Çamur Banyoları!!!

admin | 07 Ekim 2018 | Genel, Gezi ve Eğlence, İlginç Bilgiler, Sağlık

Dalyan diğer adı Calbis adı verilen fiyort tipi doğal bir kanaldır. Köyceğiz gölünü denize bağlayan ve antik dönemden kalma şirin tatil beldesidir. Dalyan’ın turizme açılması ekonojik ve antik yapısını tehdit etmiş olsa da 1998 yılında bölgenin özel çevre koruma bölgesi olmasıyla bu durum kontrol altına alınarak çevrenin korunması sağlanmıştır.

Dalyan kanalı etrafında tekneler bulunmaktadır. Bu teknelerle İztuzu sahili, antik Kaunos kenti ve Kaya mezarları ile çamur banyolarına gezi düzenlenmektedir. Bu kanal Köyceğiz Gölünden beslenerek denize akmaktadır.

Dalyan kanalının karşı kıyısında, Köyceğiz ilçesinde Çandır ve Sultaniye köylerinde pek çok kaplıca bulunmaktadır. Sıcak kükürtlü sular, başta romatizma ve cilt hastalıkları olmak üzere pek çok derde dava olmaktadır. Ayrıca Dalyan merkezine yaklaşık 15 dk uzaklıkta olan ve tekneyle gidilen çamur banyosu ve kaplıcada bulunmaktadır.

Tatilimizde muhakkak rastladığımız görüntülerden bir tanesidir çamura bulanmak ve şifa bulmaya çalışmak. İşte Dalyan’daki çamur banyoları tamda bu yönden en iyilerden bir tanesi. Cilde iyi geldiği gelmesinin yanında Nil kaplumbağaları da yani Trionyx Tringulus kanalın göre yakın kısımlarında yaşamaktadır. Ayrıca yörede az yetişen Sığla Ağacı yani Liquidamber Oriantalist ağacı bulunmaktadır. Bu ağaç Marmaris’ten Fethiye’ye uzanan bölgede yetişmektedir.

Kaynak: GeziAlem,

195 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım