09 Mart 2018

Dünyanın Kütlesi ve Kütle Çekimi Sabitinin Tespiti!!!

Dünyanın Kütlesi ve Kütle Çekimi Sabitinin Tespiti!!!

Newton’un bir cismin diğerine uyguladığı yerçekimi kuvveti denkleminde, kütle çekimi sabiti, cisimlerin arasındaki mesafe ve birbirlerine doğru yaptıkları hareketin ivmesi sembolleri bulunuyordu.

Dünya’ya düşen bir cisim söz konusu olduğunda cismin kütlesi, Dünya’nın merkezinden olan uzaklığı ve ivmesi kesinlikle biliniyordu. Böylece geriye iki bilinmeyen kalıyordu. Dünya’nın kütlesi ve kütle çekimi sabiti. Eğer bunlardan biri belirlenebilseydi, diğeri hemen hesaplanabilirdi.

Kütle çekimi sabiti bütün cisimler için aynıydı. Eğer her ikisi de bilinen kütlede, birbirlerinden bilinen uzaklıkta iki cisim arasındaki tüle çekimi kuvveti ölçülebilirdi. Ancak doğal kütlesi bilinen bu iki cisim o kadar küçüktü ki aralarındaki kütle çekimi kuvveti çok ufaktı.

Yine de Cavendish bunu 1798 yılında denedi. Merkezine iliştirilmiş bir telle hafif bir çubuğu havada astı. Çubuğun her iki ucunda hafif kurşundan bir top bulunuyordu. Çubuk telin ucunda serbestçe dönebiliyordu ve zıt yönlerde toplara uygulanan küçük bir kuvvet bile ölçülebilen bir dönme yaratıyordu. Cavendish çeşitli küçük kuvvetlerle ne kadar büyük bir dönmenin oluştuğunu ölçtü.

Sonra iki hafif topun yanına, her biri bir tarafa olmak üzere iki ağır top getirdi. Büyük toplar ile hafif toplar arasındaki kütle çekimi kuvveti teli döndürdü. Cavendish dönmeyi ölçtü ve bundan iki cisim arasındaki kütle çekimi kuvvetini hesapladı. Bu, ona kütle çekimi sabitini ve o da Dünya’nın kütlesini verdi. Böylece Dünya’nın kütlesinin 6,600,000,000,000,000,000,000 ton olduğu anlaşıldı. ayrıca Dünya’nın bilinen hacmine dayanarak Dünya’nın ortalama yoğunluğunun suyunkinden beş buçuk katı fazla olduğu ortaya çıktı. Cavendish’in deneyi o kadar kesindi ki bu ilk hesaplama, bugün kabul edilen değerlere çok yakındı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Murat dedi ki:

    Admin çok teşekkür ederiz. Bilgilerin çok net ve faydalı.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.