Hoşgeldiniz  

Dünyanın Güneş Etrafında Hareketinin Sonuçları Nelerdir?

admin | 30 Ocak 2015 | Coğrafya, Genel

Dünya kendi etrafında dönerken aynı zamanda Güneş etrafında da döner. Dünya Güneşin çevresinde dolanımını 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna Dünya’nın yıllık hareketi denir. Yerkürenin Güneş etrafında dönerken çizdiği yola yörünge denir. Dünya’nın yörüngesi elips şeklindedir. Bu elips şeklindeki yörüngen geçtiği düşünülen düzleme yörünge düzlemi veya ekliptik denir.

Dünya, Güneş etrafında dönerken 2-3 Ocak tarihlerinde Güneş’e en yakın konumda bulunur. Bu konuma günberi denir. 3-4 Temmuzda is en konumundadır. Bu konuma da günöt denir.

Dünyanın eksen eğikliğine bağlı olarak Güneş’e karşı konumu yıl boyunca değişir.

Dünyanın Güneş Etrafında Dönerken Eksenin Eğik Olması Sonucu;

Gece gündüz süreleri yıl boyunca değişir. Gece-gündüz süreleri arasındaki fark en az Ekvator’da görülür. Ancak kutuplara gidildikçe bu fark artar.

Mevsimlerin oluşumundaki temel temel etmen Dünya ekseninin eğik olmasıdır. Çünkü bu eğiklik soncu Dünya’nın, Güneş karşısındaki konumu yıl boyunca değişir. Bu değişime bağlı olarak Güneş ışınları bir süre daha dik, bir süre daha eğik olarak gelir. Işınların dik geldiği dönemlerde mevsimler yaz, eğik geldiği dönemlerde ise kış olur.

Aydınlık yerler ile karanlık yerleri birbirinden ayıran çizgiy aydınlanma çemberi denir. Aydınlanma çemberi yıl boyunca yer değiştirir.

Aynı anda her iki yarım kürede farklı mevsimler yaşanır.

Güneş ışınlarının düşme açısı yıl boyunca değişir. Bu nedenle yıllık sıcaklık farkları oluşmaktadır.

Güneşin doğuş ve batış saatleri ve yerleri dğişir. Kutup daireleri ile kutup noktaları arasındaki bölgede gece ve gündüz süreleri 24 saati geçer. Bu bölgelerde yazları aydınlık, kışlar karanlıktır.

Matematik iklim kuşakları oluşur.

Gölge boyları yıl boyunca değişir. Güneş ışınlarının 90 derece ile düştüğü yerlerde cisimlerin gölge boyları 0 olur. Güneş ışınlarının düşüş açısı küçüldükçe cisimlerin gölge boyları uzar. Güneş ışınlarının 45 derece ile düştüğü yerlerde cisimlerin boyları ile gölge boyları birbirine eşittir. Güneş ışınlarının dik düştüğü bir yerin kuzeyindeki cisimlerin gölge yönü kuzeye, güneydekilerin yönü güneye doğrudur. Gün içinde cisimlerin gölgelerinin en kısa olduğu an öğle vakti saati 12.00 dir. Güneş ışınlarının düşüş açısına bağlı olarak dönencelerdeki cisimlerin gölge boyu yılda bir kez dönenceler arasındaki yerlerde ise iki kez sıfır olur. Dönenceler dışındaki yerlere güneş ışınları dik düşmediğinden cisimlerin gölgeleri yıl boyunca sıfır olmaz.

2079 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım