Hoşgeldiniz  

Dünyanın Çevresinin Deniz Yoluyla İlk Kez Dolaşılması!!!

admin | 16 Mart 2016 | Coğrafya, Genel, Tarih

Dünyanın çevresinin deniz yoluyla ilk kez dolaşılması 1523 yılında gerçekleşti. Ferdinand Magellan Portekiz tarafından finanse edilen Portekizli bir denizcinin İngilizcedeki adıdır. Kendisi 20 Eylül 1519’da Uzakdoğu’yu aramak için batıya yelken açtı. Güney Amerika’nın doğu çıkıntısına ulaştığında, bu kıtanın güney ucunu aramaya başladı. Buraya 21 Ekimde ulaştı. Bundan sonra beş haftadan fazla bir süre fırtınalar arasında şu anki Macellan Boğazı’nda yolunu buldu. Boğaz 28 Ekimde bir okyanusa açıldı ve fırtınalar kesildi.

untitled1

Magellan iyi havayla birlikte yoluna devam ederken, bu yeni okyanusa Pasifik adını verdi. Ancak Pasifik Okyanusu düşünülebileceğinden çok daha büyüktü ve ne yazık ki kara barındırmıyordu. Doksan dokuz gün boyunca gemiler denizde hiç karaya rastlamadan yol aldılar. Adamlar açlık ve susuzluğun işkencelerine katlanmak zorunda kaldılar. Sonunda Guam Adası’na ulaştılar, sonra Filip Adaları’na kadar batı yönünde ilerlediler. Burada 17 Nisan 1521’de yerliler arasında çıkan küçük bir kavgada Magellan öldü.

hnat0005-doga-manzarali-duvar-kagidi-ev-dekorasyon-berrak-sular_5

Fakat yine de sefer batı yönünde devam etti ve Juan Sebastian de Eleana (yaklaşık 1476- 1526) liderliğinde, on sekiz adamın kaldığı tek bir gemi 7 Eylül 1522’de sonunda tspanya’ya geri döndü. Yerkürenin ilk kez olarak deniz yoluyla çevresinin dolaşıması üç yıl sürdü ve tek gemi yolculuğu tam bir mali başarıya dönüştürecek kadar baharat taşıyordu.

Yolculuk sonunda Dünya’nın çevresinin Erotost Henes’in hesapladığı gibi 25.000 mil olduğunu gösterdi. Ayrıca Dünya’da içinde kıtaların koca adalar gibi kaldığı çok büyük bir okyanus olduğu ortaya çıktı.

1073 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım