Hoşgeldiniz  

Dünya’nın Büyüklüğünün İlk Defa Hesaplanması!!!

admin | 24 Ocak 2016 | Bilim, Coğrafya, Fen Bilimleri, Genel

Dünya’nın küre şeklinde olduğunun bilinmesinden sonra bile kürenin ne kadar büyük olduğu tam olarak bilinmiyordu. O güne kadar hiçbir gezgin dünyanın çevresini dolaşmadığından büyük olması gerektiği düşünüyordu.

dunya

Bu nedenle İskenderiye’de çalışan Yunanlı bir bilgin Eratosthenes MÖ 240 yıllarda Mısır’dan ayrılmadan Dünya’nın çevresini ölçmenin yolunu buldu. Kendisine yaz gündönümünde İskenderiye’nin uzak güney ucunda bulunan Syene şehrinde şimdi ismi Aswan’da öğle vakti Güneş’in hiç gölge yapmadığı gördü. Bunun anlamı Güneş’in Syene’de tam tepede olmasıydı. Oysa aynı sırada Güneş, İskenderiye’de başucundan 7 derece ötedeydi. Bu fark Dünya’nın Syene ile İskenderiye arasında eğimli olmasından geliyor olmalıydı.

d47e46241bea8cbe4f5893efccbb9cb6

Böylece Syene’de İskenderiye’ye güney-kuzey arası mesafeyi bilen Eratosthenes, Syene ile İskenderiye arasında ölçülen Dünya’nın eğimini, kendisini tüm Dünya’nın çevresine götürecek şekilde hesaplamak için matematiği kullandı.

Sonuç olarak Dünya’nın çevresinin 40.000 km olduğunu hesapladı. Yaptığı hesaplama doğruydu. Ancak o dönemde bu rakam kabul edilebilir makul bir rakam değildi.

786 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım