Hoşgeldiniz  

Dünyada Kullanılan Enerji Çeşitleri Nelerdir?

admin | 20 Aralık 2014 | Bilim, Genel

 

Günümüzde dünya enerji üretiminde öncelikli kaynaklar petrol, kömür ve doğalgaz gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarıdır. Enerji kaynakları sırasıyla; petrol, maden kömürü, doğalgazdan oluşmaktadır. Özellikle doğalgazın çevreyi daha az kirletmesinden dolayı enerji üretimindeki payı gün geçtikçe artmaktadır. Ancak zamanla kullanım olanaklarının azalmasıyla yeni enerji kaynakları arayışına girilmektedir. İşte bunlardan bazıları;

Nükleer Enerji: nükleer reaktörlerde atom çekirdeğinin parçalanması veya çekirdek kaynaşması esnasında açığa çıkan enerjidir. Nükleer yakıtlar ise uranyum ve toryumdur. Bu maddelerden çok yüksek oranlarda elektrik enerjisi üretilmektedir.

Güneş Enerjisi:  Hem sağlıklı hem de çevreye uyumlu  bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olmasıdır. Kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılmaktadır.

Bioenerji: Doğal ürünlerden (bitkilerden ve hayvan atıklarından vs.) üretilen enerjidir.

Hidrojen Enerjisi: 21 y.y göz bebeği diyebileceğimiz hidrojen enerjisi kolay ve güvenli olarak taşınabilmesi, her yerde kullanılabilmesi, tükenmemesi, temiz ve ekonomik olması nedeniyle geleceğin en gözde yakıtlarındandır.

Rüzgar Enerjisi: Yel değirmenleri sayesinde elde ettiğimiz enerjiyi artık modern türbinler sayesinde sağlıklı ve temiz enerji elde etmek için kullanıyoruz.

Jeotermal Enerji: Fay hatlarının geçiş noktalarında bulunan sıcak su ve buhar sayesinde elde edilen enerji türüdür. Bu doğal yollarla gerçekleşebileceği gibi sondajlarla da yapılabilir.

Dalga Enerjisi: Suya yerleştirilen tribünler ya da kıyıya yerleştirilen merceklere ulaşan dalgaların kıyıya çarpması sonucu oluşturduğu enerji türü.

Hidrojen Enerjisi: Bilinen anlamıyla baraj enerjisidir. Akan suyun önüne set çekilmesi sonucu oluşan enerji türüdür.

1449 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım