Hoşgeldiniz  

Dünya Merkezli Sistem Düşüncesi!!!

admin | 01 Şubat 2016 | Bilim, Coğrafya, Genel

O dönemin en önde gelen astronomlarında biri Ptolemaios olarak bilinen Claudius Ptolemaeus’tu. Almages olarak bilinen eski astronominin bir özetini yazdı. Hipparkhos’tan etlendi. Yaptığı sentezde Dünya’yı evrenin merkezi ve bütün gezegenleri de Dünya’nın çevresinde birlikte dairesel olarak hareketler yapan cisimler olarak gösterdi.

imagesCA5P4MA6

Gezegenler göklerde yaptığı görülebilen hareketlere bakıldığında bu dairesel hareket bileşimlerinin gerçekten karmaşık olması gerekiyordu. Fakat Ptolemaios gezegen harektelerini tahmin edebilmek için matematiksel yöntemler buldu. Bulduklarını çağdaşları ve on dört yüzyıl boyunca gelecek kuşalar tarafından yeterli görüldü.

En önemli aleti gökcisimlerinin enlemini belirlemede kullanılan usturlaptı. Bu alet birkaç yüzyıl önce keşfedilmişti. Bilimsel aletlerin en eskisi olarak kabul edilir.

imagesCAFAACI8

Ptolemaios’a göre Dünya’nın gökyüzündeki en yakın komşusu Ay’dı. Bu da kuramının tek doğrusuydu. Bundan sonra Merkür ve Venüs geliyordu. Güneş’in bu üç iç gezeğenin etrafında dönmesi gerekiyordu. Mars, Güneş’in yörüngesinin dışında dönüyordu, bunların da ötesinde Jüpiter’in ve son olarak Satürn’ün yörüngeleri vardı. Ptolemaios çeşitli gezegen yörüngelerinin, Dünya etrafında yaptıkları karmaşık dairesel hareketlerin kombinasyonunu açıklamak için matematiksel bir kanıt buldu. Ptolemaios’un dünya merkezli evren görüşünü, Kopernik’in kuramları ve Galileo’nun gözemleriyle yeniden boyut kazanması 1400 yıl sürdü, bu zaman süreci içerisinde astronomi gelişme göstermedi. Kopernik, Güneş’in evrenin merkezinde olduğunu yani artık Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter ve Satürn de dahil ettiği bir sistemi varsaydı ve Galileo da bunu doğruladı. Üranüs’ün 1781 yılında William Herschel tarafından, Neptün’ün Qohann Galle tarafından 1846 yılında ve Pluton’un Clyde Tombauge tarafından 1930 yılında keşfedilmesiyle, dokuz gezegenlik takımın tamamlanması için üç yüzyıldan fazla bir süre geçmesi gerekiyordu.

imagesCANZX0XQ

799 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım