Hoşgeldiniz  

Dört Boynuzlu Antilop ve Özellikleri!

admin | 15 Aralık 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Çiftparmaklılar takımının boynuzlugiller familyasından bir memeli türüdür. Latince adı Tetracerus Quadricornis’tir. Hindistan’da otlaklarda yaşayan ufak boylu bir antiloptur. Erkeğin iki çift boynuz vardır. Önceki çift 1-2,5 cm uzunluğundadır ve gözlerinin ya üstünde ya da hemen hemen önündedirler. Arkadaki çift ise normal boynuz yerinde olup, uzunlukları 8-10 cm kadardır. Dik olan bu boynuzların ön tarafları boydan boya çıkıntılıdır. Dişilerde hiç boynuz yoktur. 

Hayvanın yüksekliği 65 cm, ağırlığı 17-21 kg kadardır. Gövdenin üst kısımları kırmızımsı kahverengi, alt kısımları ise beyazdır. Yaşlandıkça renk soluklaşır. Bacaklarının önünde yere kadar inen koyu bir hat, gözlerinin önünde de siyah birer kesecik göze çarpar.

Dört boynuzlu antilop yalnız yaşayan bir hayvandır. Uzun otlar arasında gizlenir ve su olan yerlerin yakınlarında dolaşır. Baharda dişiler yavrularla birlikte dolaşırlar. Erkekler onları yanlarına çağırmak için hafif, ıslığı andıran bir ses çıkartırlar. Döllenme, bahar sonlarında yağmurlu havalarda olur. Gebelik 8-8,5 ay sürer ve genellikle ocak, şubat aylarında 1-3 arası yavru doğar.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Wikipedia, 

135 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım