Hoşgeldiniz  

Dondurma Nasıl Keşfedildi?

admin | 12 Kasım 2017 | Genel, İlginç Bilgiler, Sağlık

Dondurmanın yüzyıllar önce bulunduğu tahmin ediliyor. 2000 yılndan fazla bir süre önce Roma imparatorluğunda tıraşlanmış buz ve meyveden yapılmış tatlıların yenildiği biliniyordu. Dondurmanın halkın beğenisine sunulması 1660 yılında Paris’te bir kafede ortaya çıktı.

Avusturalyalı James Harrison 1849 yılında dondurma makinesini tasarladı. Çok kısa bir süre sonra dondurma yapımı bir sanayi haline geldi. İlk dondurma fabrikası 1851 yılında Jacop Fussell tarafından Amerika’da açıldı.

Dondurma içerik olarak; çırpılmış süt, şeker, krema ve tatlandırıcılardan oluşan bir karışımdan meydana gelmektedir. 1843 yılında dondurma yapımını kolaylaştırmak için dondurma yayığı icat edildi. 1904 yılına gelindiğinde ilk dondurma kulahı ortaya çıktı. Amerika’da yapılan Expo Dünya Fuarı’nda, Waffle üreticisi Ernest Hamwi bir dondurma satıcısının bitişiğinde ürünlerini satıyordu. Dondurma satıcısının kapları bittiğinde, Hamwi, waffleları dondurma külahı şekline dönüştürdü. Böylece dondurma külahıyla dondurma satılmaya başlandı.

Dondurma; buzla ya da her ikisi de yağ içeren süt ve krema karışımı ile yapılır. Yağın fazla olması dondurmayı daha kaygan ve yumuşak yapar. Dondurmayı tatlı hale getirmek için içerisine şeker ilave edilir. Dondurma yayığına ilave malzemeler eklenir, ayrıca kabarmasına yardımcı olması için hava kabarcıkları oluşturulur. Şimdiki dönemde dondurmaya kıvam arttırıcı maddeler eklenmektedir. Kıvam arttırıcılar, deniz yosunundan elde ediliyor ve dondurmayı sertleştirmek için kullanılıyor.

342 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım