Hoşgeldiniz  

Domates Meyve midir? Domatesin Tarihçesi Nedir?

admin | 10 Mayıs 2014 | Genel, Sağlık

Domates Meyve midir? Domatesin Tarihçesi Nedir?

Domatesin anavatanı Güney ve Orta Amerika’dır. Patlıcangiller ailesinden olan domates meyvesi yenilebilen otsu bitki türüdür.

Domates bitkisi 10 veya 15 cm uzunluğundadır. Yaprakları tüylüdür. Domates çiçekleri bir sap üzerinde 3 ya da 12 adettir. Yenilebilen meyvesi kırmızı renktedir. Birçok vitaminin bulunduğu bu meyve kanser önleyici özelliğe sahiptir. Özellikle domates kabuğunda vitamin ve kanser önleyici mineraller bulunur.

1893 yılında ABD’de bir mahkeme sebzelerle birlikte saklanıp yenilebildiğinden domatesi sebze kategorisine dahil etmiştir, ancak aslında domates bir meyve türüdür. İlk olarak Bolivya ve Peru’da bulunmuştur. Daha sonra bulunan yabani sarı renkli bu domates türü Meksika’da yetiştirilmeye başlanmış, Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinden sonra Avrupa’ya gemilerle gönderilmiştir. Sarı ve kırmızı renkli türleri vardır. İlk Defa Amerika’lı Thomas Jefferson tarafından yetiştirilen domates zehirli olduğu düşüncesiyle pek çok insan tarafından ilk başlarda yenilmemiştir. Yenilmeye başlanması 1900 yıllara kadar sürmüştür. Avrupalılar tarafından aşk elması olarak anılmıştır, çünkü insanları romantik yaptığına inanılıyordu.

Domates üretimin en fazla olduğu ülkeler; Çin, ABD, Hindistan, Türkiye ve Mısırdır.

1293 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım