Hoşgeldiniz  

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yer Şekilleri ve Akarsu-Gölleri!!!

admin | 14 Mayıs 2016 | Coğrafya, Genel

Doğu Anadolu Bölgesi, Türkiye’nin ortalama yükseltisi en fazla olan bölgesidir. Bölgenin ortalama yükseltisi 2000-2200 metredir. Yer şekillerinin etkisi ile;

Türkiye’de ulaşım ağının en seyrek ve en elverişsiz olduğu bölgedir. Ekilebilen alanlar azalmıştır. Buna bağlı olarak tarımsal nüfus yoğunluğu fazladır. Hayvancılık önemli bir geçim kaynağı olmuştur. Dışarıya göç verir, nüfus seyrek ve düzensizdir. Sıcaklık farkları fazladır. Kış mevsimi soğuk, sert ve uzundur. Akarsu enerji potansiyelleri fazladır. Türkiye arazisinin %21 ile en geniş bölgesidir. Türkiye’nin en yüksek ve en engebeli bölgesidir. Yükselti batıdan doğuya doğru artar. Van gölü çevresinde yüksek volkanik dağlar ve geniş volkanik araziler vardır. Türkiye’de buzulların ve buzul şekillerinin en fazla olduğu bölgedir. Yerkabuğu kırıkları çok olduğundan sık sık depremler olmaktadır.

Doğu-Anadolu-Bölgesi1

Bölgenin Platoları; Erzurum-Kars platosu, Yukarı Murat-Van platosu, Tunceli ve Ardahan Platoları’dır.

Bölgenin dağları;

Kuzey Bölümü Kıvrım (Antiklinal) dağlar; Çimen, Köse, Kop, Yalnızçam, Allahuekber Dağları,

Orta bölümü Kıvrım dağları; Munzur-Mercan, Karasu, Aras dağları,

Güney bölümü Kıvrım dağları; Güneydoğu Toroslar, Cilo, Sat dağlarıdır.

dogu_anadolu

Volkanik dağlar; Van gölü kuzeyinde fay hattı üzerinde bulunurlar. Ağrı, Nemrut, Süphan ve Tendürek dağlarıdır.

Bölgenin Ovaları: Bölgedeki kıvrım dağları arasında tektonizma sonucu oluşmuş çöküntü ovaları vardır. Güneydoğu Torosların kuzeyinde; Elbistan, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş, Van gölü, Başkale, Yüksekova gibi ovalar ve havzalar yer alır.

Daha kuzeye bakıldığında; Erzincan, Tercan, Aşkale, Erzurum, Pasinler, Horasan, Kağızman, Iğdır ovaları yer alır.

Güneydoğu Anadolu bölümü Akarsu ve Gölleri:

Bölge akarsularının havzaları geniş, boyları uzun, taşıdıkları su miktarı, yatak eğimleri ve enerji potansiyelleri fazladır. Sularını genellikle Türkiye dışında denize dökerler. Akarsular derin vadilerde akar. Kış mevsimi yağışlı geçtiği halde yağışların kar şeklinde düşmesi akımın ilkbahar ve yaz başında artmasına neden olur.

Doğu_anadolu_bölgesi

Bölgenin doğusundan doğan Karasu ve Murat akarsuları birleşerek Fırat Nehri’ni oluşturur. Fırat, Dicle Nehri ile birlikte güneye doğru akarak yurtdışında birleşir ve Şattül-Arap’ı oluşturur. Basra körfezinden denize dökülür.

Aras, Kura ve Arpaçay nehirleri Doğu Anadolu Bölgesi’nden doğup yurt dışına çıkarak Hazar Denizi’ne dökülür.

Göller: Tektonik ve volkanik olaylar ile buzul aşındırma sonucu oluşmuş çanaklarda suların birikmesiyle oluşmuş birçok doğal göl vardır.

Van gölü: Van gölü tektonik yani çöküntü bir çukurluğa yerleşmiş ülkemizin en büyük gölüdür. Oluşumunda volkanik setleşmelerin de etkisi vardır. Çevresindeki volkanik taşlardan taşınan, soda nedeniyle suları tatlı değildir. Nemrut Dağı, gölün denizle bağlantısını kestiğinden Van gölü kapalı havzadır.

Erçek, Nazik, Çıldır, Balık, Haçlı; Volkanik set gölleridir. Hazar ve Aktaş gölleri Tektonik göllerdir. Nemrut gölü Krater gölüdür. Bölgede iki tane kapalı havza bulunmaktadır. Bunlar Aras-Kura ve Van gölü kapalı havzalarıdır. Ayrıca bölgede Keban ve Karakaya baraj gölleri de bulunmaktadır.

1737 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım