Hoşgeldiniz  

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Bölümleri Nelerdir?

admin | 16 Aralık 2017 | Coğrafya, Genel

Doğu Anadolu Bölgesi 4 bölüme ayrıldı. Bunlar; Yukarı Fırat bölümü, Erzurum-Kars bölümü, Yukarı Murat-Van Bölümü, Hakkari bölümüdür.

Yukarı Fırat bölümü: Bölgenin en geniş ve gelişmiş bölümü oluşturur. Ovalar diğer bölümlere göre daha geniş tektonik özelliktedir. Erzincan, Tercan-Elbistan, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Muş.

Diğer bölümlere göre ortalama yükselti az, ortalama sıcaklıklar fazladır. Yer altı kaynakları bakımından Türkiye’nin en zengin bölümüdür. Enerji üretimi çok fazladır. Sanayi diğer bölgelere göre daha çok gelişmiştir. İklim ve yer şekillerinin olumlu etkisi tarım ve ulaşım imkanlarının fazlalığından dolayı diğer bölümlerden daha fazla nüfuslanmıştır.

Hidroelektrik enerji üretiminin en fazla olduğu bölümdür. Şehirleşmenin en fazla olduğu bölümdür. Diğer bölümlere göre kışlar daha kısa, sıcaklık daha fazladır. Kayısı, şeker pancarı, buğday, üzüm, elma, nohut en önemli tarım ürünleridir. Krom, bakır, kurşun, çinko, linyit ve demir en önemli madenlerdir.

Erzurum-Kars bölümü: Yükseltiden dolayı ortalama sıcaklıkların en düşük olduğu bölümdür. Ardahan, Kars çevresinde en yağışlı mevsim yazdır. En kurak mevsim kıştır. Yaz yağışları gür otlak ve çayırlara bu da büyükbaş hayvancılığın gelişmesine imkan sağlamıştır. Arazi genellikle volkanik platolardan ve ovalardan oluşmaktadır. Erzurum, Pasinler, Kağızman, Aşkale, Göle, Iğdır vs.

Çevresi yüksek dağlarla kapalı olan Iğdır Ovası’nın yükseltisi 900 m’dir. Yükseltinin az olması sıcaklığın artmasına yağışın azalmasına yol açmıştır. Bu açıdan bir mikroklima özelliğindedir. Sulama ile pamuk, sebze ve meyve yeşitrilebilir. Erzurum, Kars, Ardahan ve Iğdır en önemli illeridir.

Yukarı Murat-Van Bölümü: Ağrı, Muş, Van illeri bulunmaktadır. Bölgenin yüksek volkan dağları bu bölümdedir. Büyük ve Küçük Ağrı, Tendürek, Süphan volkanik dağı bulunur. Van, Erçek, Nazik volkanik set gölleri bulunur. Van Gölü çevresi büyük bir kapalı havzadır. İklim Erzurum-Kars ve Hakkari bölümlerine göre daha ılımandır. Nüfus yoğunluğu çok azdır. Tarım imkanları kısıtlıdır. Van gölü çevresinde sebze meyve yetiştirilebilirken gölden uzaklaştıkça tahılların yetiştirildiği görülmektedir. En önemli geçim kaynağı küçükbaş hayvancılıktır.

Hakkari Bölümü: Yerşekilleri dağlık ve engebelidir. Kışlar soğuk, sert ve uzun geçmektedir. Yerşekilleri ve iklimin olumsuz etkilerinden dolayı ulaşım imkanları kısıtlıdır. Bölümün ancak %5’inde tarım yapılabilir. Bütün bunlardan dolayı Türkiye’nin en seyrek nüfuslu bölümüdür. En önemli geçim kaynağı küçükbaş hayvancılıktır. Hakkari ve Şırnak önemli şehirleridir.

299 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım