Hoşgeldiniz  

Doğu Anadolu Bölgesi İklim-Bitki Örtüsü ve Nüfus-Yerleşme!!!

admin | 14 Mayıs 2016 | Coğrafya, Genel

Bölgede karasal iklim hakimdir. Kışları uzun ve çok şiddetlidir. Yazlar kısa ve serindir. Yükseltinin fazla olması bölgenin İç Anadolu’dan daha fazla yağış almasına neden olmuştur. Iğdır ovası mikroklima alanıdır. Ortalama yükseltisi yaklaşık 800-900 m olup, etrafı dağlarla çevrilidir. İklim ılımanlıdır. Pamuk üretimi yapılabilmektedir. Tabii bitki örtüsü bozkırdır. Yüksek alanlarda meşe ve çam ağaçları görülür. Uzun süren tahribatlardan dolayı orman varlığı azdır.

Resim54

Türkiye’de ortalama sıcaklıkların en düşük olduğu bölgedir. Yıllık sıcaklık farkları oldukça fazladır. Bölgenin batısından doğusuna doğru yükseltinin artmasına bağlı olarak iklimde sertleşir. Erzurum-Kars bölümünde en fazla yağış yazın düşer. Diğer bölümlerde en fazla yağış ilkbahar aylarında düşer.

Nüfus ve Yerleşme:

Nüfus 2007 sayımına göre 6.1 milyondur. Nüfus yoğunluğu km2’ye 37 kişidir. Bu Türkiye ortalamasının çok altındadır. Nüfusun ve nüfus yoğunluğunun en az olduğu bölgedir. Bölgenin seyrek olmasının nedenleri;

Yer şekillerinin dağlık ve engebeli olması,

İklimin sert geçmesi,

Ulaşımın zor olması,

Sanayinin yeterince gelişmemiş olması,

Tarım alanlarının azlığı,

Doğumların yüksek olmasına rağmen dışarıya göçün fazla olması etkilidir.

iklim

Nüfus ılıman ve tarıma elverişli alanlarda toplanmıştır. Yüksek yerler, dağlık alanlar daha seyrek nüfusludur. Oba, mezra şeklinde yerleşmelere rastlanabilir. Toplu yerleşme görülür. Nüfusun %48’i kırsal kesimde yaşar. Tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Nüfus artış hızı binde 14 ile Karadeniz’den sonra en az bölgedir. Sanayisi az gelişmiş olduğu için Karadeniz Bölgesi’nden sonra en çok göç veren bölgemizdir. Malatya, Erzurum ve Elazığ en kalabalık illeridir.

1738 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım