Hoşgeldiniz  

Doğanın İçerisinde Gerçekleşen Yaşam Döngüsü!!!

admin | 06 Aralık 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel

Bazı yaşam biçimlerinin kendiliğinden cansızlıktan doğduğu her zaman ileri sürülmüştür. Bu, özellikle insanların istemediği yaşam formları için geçerlidir, yani yabani otlar ve haşarat. Faydalı yaşam biçimleri son derece özenli bir bakım gerektirir; fakat faydasız ve zararlı olanlar görünüşe bakılırsa, insanların onları ortadan kaldırma çabalarına rağmen gelişip büyür. Bu zararlıların hiç yoktan ortaya çıktığına inanmak kolaydır.

Ayrıca gözümüzle gördüğümüz şeylerin sunduğu kanıtlar mevcuttur. Örneğin çürüyen ette kurtçukların oluştuğunu görebiliriz. Bu et ölüdür, fakat canlı kurtçukları doğurmaktadır. Kendiliğinden doğuş sorgulanamaz gibi gözükmektedir. Ancak 1668’de İtalyan Doktor Francesco Redi (1626-1697), meseleyi deneyle test etmeye karar verdi. İçinde farklı türde etler bulunan sekiz şişe şeklinde kap hazırladı. Dördünün ağzını sıkıca kapattı ve dördünü havayla temas edecek şekilde açık bıraktı. Sinekler sadece açık kaplardaki etin üzerine kondular ve sadece bunlarda kurtçuk yetişti. Kapalı kaplardaki et Çürüdü; fakat kurtçuk yoktu.

Buna yol açanın taze havanın yokluğu olup olmadığını test etmek için, Redi deneyi kapları sıkıca kapatmadan ve dördünü tülle örterek tekrarladı. Tülle örtülü kaplarda gerçi hava vardı, fakat sinekler yoktu ve bu kaplarda kurtçuk görülmedi. (Bu, biyolojik deneylerde uygun kontrolün açıkça sağlandığı ilk durumdu.) Bunun üzerine Redi, kurtçukların kendinden doğuşla ortaya çıkmarlığını ve sinekilerin bıraktığı kolayca görülemeyecek kadar küçük yumurtalardan çıktığı sonucuna vardı. Mesele tam olarak çözülmemişti, fakat bundan sonra çıplak gözle görülebilecek kadar büyük yaşam biçimlerinin kendinden oluşumla ortaya çıktığına inanmak artık zordu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

250 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım