Hoşgeldiniz  

Dodo Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 07 Aralık 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Mauritius, Madagaskar’ın 500 mil doğusunda Hint Okyanusu’nda bulunan, Rhode Island eyaletinin yarısı büyüklüğünde bir adadır. 1598 yılında Hollandalılar buraya yerleşti ve Nassaulu Maurice’nin onuruna adaya Mauritius adını verdiler. Hollandalılar, aralıklarla 1710 yılına kadar burada kaldılar.

Mauritius’da izolasyon altında evrimleşmiş ve başka yerlerdeki canlı türlerinden farklı türler bulunuyordu. Örneğin uçamayan bir güvercin olan, hindiden büyük ve iri çengelli bir gagaya sahip Dodo vardı. Zararsız ve Mauritius’da kendisini tehdit eden bir şey olmadığından korkusuzdu (belki de adı buradan gelmektedir). Fakat göçmenler geldikten sonra, onlar ve evcil hayvanları bu kimseye zararı olmayan kuşu öldürmeye başladılar. Bu durum 1680’de son dodonun ölmesine dek devam etti.

Yakındaki adalarda bulunan benzer kuşların soyu da, öldürüldükleri için, tükendi. Günümüzde “dodo kadar ölü” deyimi vardır. Bu kadar sıradışı ve ilginç bir hayat türünün böylesi dikkatsiz bir şekilde, birkaç tanesini kurtarmak için hiçbir çaba harcanmadan katledilişine inanmak zordur; fakat bu, defalarca tekrarlanmıştır. İnsanların artık umutsuzca çeşitli
tehlikedeki türleri kurtarmaya çalışması yakın tarihin iyi yönlerinden biridir; fakat insan sayısının karşı konulmaz artışı ve işgal etmek zorunda oldukları yer göz önüne alınacak olursa bu, kaybedilmiş bir savaştır.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

236 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım