Hoşgeldiniz  

Diyojen: Gölge Etme Başka İhsan İstemem!

admin | 17 Ekim 2020 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Eğitim, Felsefe, Genel

Büyük İskender’e “Gölge etme başka ihsan istemem” diyecek kadar korkusuz.

MÖ 412 (ya da MÖ 404) – MÖ 323 yılları arasında yaşamış Kinik felsefesinin öncüsü ünlü filozof. Sinop’ta dünyaya geldi. Varlıklı bir ailenin çocuğuydu, babası Sinop’taki devlet bankasından sorumlu bir bankacı aynı zamanda bir kuyumcuydu. “Çok para kazanayım” düşündesinden midir nedir kalpazanlığa soyunup sahte para basıyor. Devlet bunu yer mi? yememiş ve Diyojen ve babasını sürgüne göndermiş. Diyojen; sürgün yıllarından zenginlikten fakirliğe düşmüş bu da kinik felsefesini daha çabuk benimsemesine neden olmuş.

Kinik felsefesi; gerçek erdemin kişinin kendine egemen olmasına, tutkularından ve öbür insanlara bağımlılıktan kurtulmasına dayanan bir felsefeyi ifade etmektedir. Diyojen bu felsefeye uyarak sade bir yaşam benimsemiş, halka açık yerlerde yatıp kalkmış ve yiyeceğini dilenerek elde etmeye başlamıştır. Böylece en kısıtlı yaşam koşullarında bile, mutlu ve bağımsız olabileceğini göstermeyi amaçlamıştır. İnsanın kendi kendine yeterli olabilmesi gerektiğini savunmuştur. Uygarlaşmanın getirdiği kurallara ve araçlara bağlı olan bir yaşamı reddetmiş, yaşamın doğal ve sade olması gerektiğini vurgulamıştır.

Lucian, Diyojenin felsefesini şöyle anlatır;

Her şeyden önce seni bütün lükslerinden arındıracağım. Fakirliği tattıracağım. Üzerine eski püskü bir aba giydireceğim. Sonra seni bir ırgat gibi çalıştıracağım. Ta ki yorgunluktan bayılana kadar. Yerde uyuyacaksın. Sudan başka bir şey içmeyecek ve ne bulursan onu yiyeceksin. Eğer para bulursan onu denize atmanı söyleyeceğim. Karını, çocuklarını, ülkeni düşünmeyi bırakacaksın, bunların hepsi sana birer saçmalık gibi gelmeye başlayacak. Aileni bırakıp ya mezarlıkta, ya bir kulede ya da bir fıçının içinde yaşamaya başlayacaksın. Böyle bir hayatla inan bana Pers kralından daha mutlu olacaksın. Seni bir işkence tahtasına bağlayacak olsalar bile umursamayacaksın. İnatçı ve kararlı olmalısın. Karşına çıkan kim olursa olsun aynı şekilde umursamaz davranmalısın. Karşındaki kral da olsa sıradan bir insan da aklından geçeni aynı şekilde söyleyeceksin ki herkesin hayranlığını kazanacaksın.

189 Kez Görüntülendi.
Etiketler: ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım