Hoşgeldiniz  

Diyabet yani Şeker Hastalığı Nedir? Diyabetli Olup Olmadığımızı Nasıl Anlarız? Diyabetli Olmayan Bireyin Kan Şeker Sınırı Kaçtır?

admin | 22 Eylül 2014 | Genel, Sağlık

Diyabet; pankreasta bulunan salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumu da gelişen ve ömür boyu süren bir hastalık çeşididir. Kişi yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glikozu kullanamaz ve kan şekeri yükselir.

Yediğimiz besinlerden özellikle karbonhidrat içeren besinlerin çoğu vücutta enerji için kullanılmak için glikoza dönüştürülür. Midenin arkasında bulunan pankreas vücudumuzun enerji ihtiyacı olan insülin adı verilen bir horman üretir. Besinlerle kana geçen glikoz, insülin hormonu aracılığı hücrelere girer. Hücreler glikozu yakıt olarak kullanır. Eğer glikoz miktarı vücudun yakıt ihtiyacından fazla ise karaciğerde yağ dokusunda depolanır.

Diyabetli Olmayan Bireyin Kan Şeker Sınırı Kaçtır?

Diyabeti olmayan bir kişinin şeker düzeyi açlık halinde 120 mg/dl, tokluk halinde (yemeğe başladıktan iki saat sonra) 140 mg/dl’nin üstüne çıkmaz. Açlıkta veya toklukta ölçülen kan şekeri düzeyinin bu değerlerin üstünde olması diyabetin varlığını gösterir.

Bir Kişinin Diyabetli Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bir kişinin diyabetli olup olmadığı açlık kan şekeri ölçümü veya Oral Glikoz Tolerans Testi yapılarak saptanır. Açlık kan şekeri ölçümü 100/125 mg/dl olması gizli şekere işaret eder. Açlık kan şekeri ölçüm sonucunun 126 mg/dl veya daha fazla olması diyabetin varlığını gösterir. Oral Glikoz Tolerans Testi glikozda zengin sıvı aldıktan 2 saat sonra kan şekeri değeri için önemlidir. İkinci saat kan şekeri ölçümü 140/199 mg/dl ise gizli şeker, 200 mg/dl veya daha yüksek ise diyabet tanısı konulabilir.

1530 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım