Hoşgeldiniz  

Dikenlibalıklar, Özellikleri ve Yaşam Şekilleri!

admin | 30 Aralık 2021 | Biyoloji, Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan balıklar sınıfının kemiklibalıklar takımının gerikemikliomuzlular alttakımına giren bir familyadır. Latince adı Gasterosteidae’dir. Kuzey Yarımkürede yaşayan bir balıktır. Hem tatlı suda, hem de tuzlu suda rastlanırlar. En belirgin özellikleri, yumurşak ışınlı sırt yüzgeçlerinin karşısında bulunan keskin dikenlerdir.

En önemlileri olan üç dikenli balık yani Gasterosteus Aculeatus, denen türü Avrupa, Asya, Kuzey Amerika’da bulunur. Sırt yüzgecinin önünde üç diken vardır; alt karın yüzgeçleri de birer diken biçimi almıştır. Güney kesimlerinde yaşayanlarının uzunluğu 10 cm’yi geçmez. Kuzeyde yaşayanlar daha iridir. Erkek üç dikenli balığın rengi ilkbaharda maviye dönüşür.

Göğüs kısmı da kırmızı olur. Böbreklerinin salgıladığı yapışkan bir sıvıyı bitki liflerine bulaştırır ve bunlardan yuva yapar. HAyvan, yuvarlak olan yuvasının iç kısmını geniş bir oda haline getirir. Genellikle dipte olmakla birlikte suda yüzen eski tenekeler içinde de dikenlibalık yuvasına rastlandığı olur. Erkek, yuvasına başka erkekleri ve başka canlıları sokmaz; yalnız dişileri içeri alarak yuvada yumurtlamalarını sağlar. Yumurtalar döllendikten sonra erkek yuvayı beklemeye devam eder ve göğüs yüzgeçleriyle yelpazeleyerek yumurtaları havalandırır; ölü ve döllenmemiş yumurtaları dışarı atar.

Avrupa ve Asya’da biri Pungitius Pungitius, öteki Spinachia Spinachia olmak üzere 2 tür dikenlibalık daha vardır. İkisi de tuzlu su balığıdır. On beş dikenli de denen Spinachia Spinachia, tatlı su türlerinden daha uzun olup, boyu 23 cm varabilir. Kahverengi olan vücudu çevreye uyabilecek gibidir. Bu da yuva yapan bir balıktır. Kuzey Amerika’da dört dikenli yani Apeltes Quadracus ile beş dikenli Culea İnconstans olmak üzere 2 tür dikenlibalık yaşar. Bunlardan dört dikenli, ötekine oranla daha güneyde yaşar.

Bu hayvanlara adını veren diken sayısı çok kesin değildir. Örneğin dört dikenli denen türden bir bireyin 5 ya da 3 dikeni olabilir. En fazla 4 yaşına kadar yaşadıkları sanılır. Çoğu tatlı su balığı olmakla beraber, bazıları denizin kıyı kesimlerinde, kayalar arasında havuz gibi yerlerde yaşarlar. Pek azına ise kıyıdan birkaç mil açıkta rastlanır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, Vikipedi, Wikipedia,

10 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım