Hoşgeldiniz  

Derepisisi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 23 Kasım 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Kemiklibalıklar takımının yanyüzergiller familyasından bir balık türüdür. Latince adı Limanda Flesus’tur. Avrupa’da yaşar. Yassıbalık türlerindendir. Donuk, sedef beyazı karnı, üzerinde soluk turuncu lekeler bulunan yeşilimsi kahverengi sırtıyla öbür yassıbalıklardan kolayca ayırt edilebilir. Bu lekeler, balık sudan çıkarıldıktan az sonra kaybolur. Gövdesi eşkenar dörtgen biçimindedir. Pulları küçük ve gömüktür. Yalnız anus yüzgeci, sırt yüzgeci, gözlerin arkası ve solungaç kapaklarının arkasındaki pullar daha belirgin ve serttir. Uzunluğu 30-38 cm, ağırlığı ise 2,7 kg kadardır. Eti pek lezzetli değildir.

Yassıbalıkların çoğu denizlerde yaşarken, derepisisi yiyecek aramak için kıyılardan, ırmak ve göllerin içine kadar girer. 65 km kadar içerilere girdiği saptanmıştır. Baharda tatlı sulara gider; yaz mevsiminin büyük bir kısmını tatlı sularda geçirdikten sonra sonbaharda denize döner ve yumurtlamak için oldukça derin sulara yerleşir. Denizde, oldukça uzun mesafelere göç eder.

Yazın tatlı sularda, kışın ise denizlerde yaşayan ve eşkenar dörtgen biçimindeki vücuyla ilginç bir görünüme sahip olan derepisisi, denizlerde hayli uzun mesafelere göç eden bir balıktır. İşaretlenmiş bir derepisisinin 18 günde 112 km uzağa gittiği görülmüştür.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

163 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım