Hoşgeldiniz  

Deodorant Nasıl İcat Edildi?

admin | 11 Kasım 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Güzellik ve Bakım

Deodorant özellikle de bilyeli deodorant 1952 yılında Amerika’lı Helen Barnett Diserens tarafından icat edildi. Bilindiği üzere deodorant koltuk altındaki terin neden olduğu vücut kokusunu önleyen bir maddedir. Deodorantın eşit bir biçimde sürelmesi için özel bilyeli bir başlığı vardır. Böylece deodorant daha rahat ve geniş alana sürülmekteydi.

Tarihte deotorantlar; parmakla sürülen krem şeklindeydiler. Zamanla kremlerin özellikle elbiselerde iz bırakması ve sürüldükten sonra ellerin yıkanmasına neden oluyordu. Helen Barnett Diserens, krem deodorant üreten bir şirkette araştırmacı olarak çalışıyordu. O dönemde keşfedilen tükenmez kalemden ilham alan Diserens, cam bir deodorant şişesi tasarladı. Daha sonra yuvarlanan bilye kullanarak deodorantın eşit bir şekilde yayılmasını sağladı.

1888 yılında ilk deodorant piyasa sürülmüş, 1940 yılında mum deodorantlar icat edilmiş, 1952 yılında bilygeli deodorant icat edilmiş, 1965 yılında ise ilk sprey şekilde deodorant piyasaya sürülmüştür. Ter önleyici spreyler, bilyeli deodorantlardan çok daha fazla kullanılmaya başlandı. Ancak zaman içerisinde sprey kutularının içerisinde bulunan itici gazların çereye çok fazla zarar verdiği anlaşıldı. Bu nedenle sprey deodorantlar yerine yeniden bilyeli deodorantlara geçiş yapıldı.

Bilyeli deodorant; şişenin içendeki sıvı yani aktif maddeler içeren losyon, başlık döndürüldüğünde şişenin içenden ince bir kat losyonu vücuda sürülmesiyle terin çıkmasını ya da kokmasını önler. Bilyeli deodorantın içinde iki farklı tip aktif maddesi bulunur; ter önleyici ve ter bezlerini tıkayıcı sıvı şeklindedir. Ter önleyiciler; ter bezlerini tıkayarak terin dışarı çıkmasını önlerken, deodorant ise ter kokusunun nötrleşmesi ve kötü koku üreten bakterileri öldürmesi ile bilinir.

 

384 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım