Hoşgeldiniz  

Denizinekleri ve Türleri!!!

admin | 21 Ekim 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan memeliler sınıfının, etenliler altsınıfının bir takımı; Sirenia, Dugonggiller (Dugongidae), Manatigiller (Trichechidae), Denizineğiller (Hydrodamalidae) gibi familyaları bulunmaktadır.

Denizinekleri tamamiyle suda yaşayan, hatta su içinde üreyen hayvanlardandır. Balinalar gibi, sucul hayata uyumları sırasında, arka ayakları yok olmuştur. Ön ayakları küçük ve kürek biçiminde, kuyrukları geniş ve yassıdır. Vücutları torpido şeklinde, derileri kalın ve ağırdır. Burun delikleri burun çıkıntısının ucundadır. Gözleri küçük ve yuvarlak olup gözkapakları yoktur.

Kulağın deri üzerindeki deliği oldukça küçüktür. Su bitkileriyle beslenirler ve bu bitkilerin yetiştiği sığ sularda bulunurlar. Dişleri, yumuşak su bitkilerini çiğneyecek şekilde gelişmiştir. Karada yaşayan otçullar gibi otlarla; fakat mideleri küçük olup geviş getiremeyecek şekilde yerler. Burun deliklerini kısa bir süre için su üstüne çıkartarak hava alırlar. Gözleri fazla gelişmemiş ve önemsiz bir duyu organı olarak kalmıştır. Buna karşılık, kulak deliklerinin çok küçük olmalarına rağmen, işitme duyuları fazlasıyla gelişmiştir.

156 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım