Hoşgeldiniz  

Deniziğnesi ve Özellikleri!!!

admin | 21 Ekim 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan balıklar sınıfının kemiklibalıklar takımının gerikemikliomuzlular alttakamının bir familyasıdır. Latince adı Syngnathidae’dir. Boyları oldukça uzundur. Dünyanın hemen her yerinde yaygın olarak bulunur. Çoğu denizde yaşarlar. Tatlı suda yaşayan türleri de vardır. Şaşılacak ölçüde esnek olan ince uzun gövdeleri kemiksi pullarla örtülmüştür. Yosunların aralarında ve mercan kayalıklarında gizlenerek yaşarlar. Çoğunda karın yüzgeçleri ve kuyruk bulunmaz.

Deniziğnesigillerin yavrularına bakmaları oldukça ilginçtir. Örneğin, Nerophis gibi ilkel cinslerde döllenmiş yumurtalar, erkek deniziğnesinin altında toplu olarak yer alırlar. Daha gelişmiş cinslerde yumurtalar, erkeğin karnı boyunca uzanan süngerimsi bir tabakanın içinde tek tek dururlar. Doryrhampus gibi cinslerde de yumurtalar gövdeyi çevreleyen kemik tabakalarının aralarındaki oluklarda saklanmaktadır. Yumurtalarının taşınmasında en gelişmiş şekil, denizatlarındadır.

Deniziğnesigillerin en iyi bilinen büyük deniziğnesi de denen Syngnathus Acus trüdür. Uzunluğu 45 cm’ye ulaşan ve familyanın en uzun türlerinden biri olan bu balıkların küçük bir anus yüzgeci ile kuyruğu vardır. Öbür türlerde olduğu gibi bunlarında sırt yüzgeçlerinde ki kılçıklar yumuşak ve esnektir ve her biri ayrı hareket edebilir. Yüzgeçlerdeki bu dalgalanma, denizatlarında olduğu gibi bunlarda da yüzmeyi kolaylaştırır. Nerophis Lumbriciormis türünün boyu 15 cm den fazla olmaz. Koyu kahverengi olan bu balıkların gövdelerindeki tabakalar güç görülebilir. Bu türün erkeklerinin, temmuz ayında alt kısımlarına yapışık olan yumurtaları taşıdıkları görülür.

Deniziğnelerinin çoğu donuk renklidir. Nerophis ophidion türünün gövdesi yeşilimsi bir renkte olup karın kısmında mavi çizgiler vardır. Büyük okyanusta mercan kayalıklarında yaşayan ve 6,5 cm uzunluğunda olan Doryrhampus Melanopleura türünün rengi ise turuncu olup, burnundan kuyruğuna kadar parlak mavi bir şerit uzanır. Uygun besin sağladığı taktirde deniziğnesigillerin bazı türleri tropikal akvaryumlarda yaşabilirler.

132 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım