Hoşgeldiniz  

Denizayıları ve Özellikleri!!!

admin | 06 Ekim 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Etçiller takımının irikulaklıgiller familyasına giren memeli türüdür. En göze çarpan özelliği, küçük kulak kepçelerinin bulunması ve arka yüzgeç ayaklarını öne doğru karınlarının altına getirebilmeleridir. Denizayılarını, aynı familyadan olan denizaslanlarından ayıran özellikleri, burunlarının sivriliği, arka yüzgeç ayaklarının hemen hemen hepsinin aynı uzunlukta parmaklara sahip oluşu ve postlarının niteliğidir. Memelilerin çoğunda olduğu gibi denizayılarında da post iki çeşit kıldan meydana gelir. Bunların bir kısmı uzun güçlü koruyucu kıllar, bir kısmı da daha kısa ve daha ince kürk tüyleridir. Bunlara alt kürk de denir. Koruyucu kıllar kayalara sürtünmenin yapacağı aşınmaları önler. Kürk tüyleri ise hava kabarcıkları toplamak suretiyle hayvanı soğuğa karşı korumaktadır. Kıllar küme keme çıkar. Her kümede tek bir düz ve güçlü koruyucu kıl ile bunun altında değişik sayıda kürk tüyleri vardır.

Bu hayvanların en iyi bilinen türü, Bering denizinin iki yakasında, Pribilof ve Komandor adalarında ve Japonya’nın kuzeyinde Sahalin açıklarındaki Robben adasında yaşayan Callorhinus Ursinus türüdür. Bu türün ürediği bölgeler sınırlıysa da geniş bir göç alanı vardır. Bazıları Büyük Okyanus’u bir baştan bir başa yüzerler. Çoğu, kışın sürüler halinde Komandor ve Robben adalarından hareket ederek güneye Japonya kıyılarına, Pribilof adalarından da Kanada ve ABD kıyılarına inerler. Ekimde başlayıp nisanda son bulan bu göçte hayvanlar 33. kuzey enlemine kadar inerler. Bu türün erkeğinin boyu 2 metreden bira fazla sivri burnu oldukça kısadır. Sakalı andıran uzun yelesi, hayvana heybetli bir görünüm kazandırır. Dişi 1,5 metre kadar boyunda olup sırtı daha akçıldır; karnı kestane rengine çalar. 60 kg kadar ağırlığında olan dişi erkekten daha ince yapılıdır. Göçten ilk geri dönen erkeklerdir. Haziran başında kuzeye doğru yola çıkarlar. Genellikle her yıl aynı yere giderler. Yerleşirken birbiriyle kavga eden erkekler, dişilerin gelişine hazırlanırlar ve ayrı haremler kurarlar. Her haremde 50 kadar dişi bulunur. Harem kuran erkekler yeni yetişen, fakat eş bulamamış olan genç erkekleri haremlerine sokmazlar. Bunlar çevrede dolaşırlar. Erkekler 12 yaşına kadar harem kuramazlar; 20 yaşına gelinceye kadar da haremdeki egemenlikleri bozulmaz. Yavrular 20 haziran ile 20 temmuz arasında doğarlar. Doğduklarında 60 cm uzunluğunda 5,5 kg ağırlığındadır. 3 ay ana sütü emerler. Ana yalnız ilk hafta sürekli olarak yavrusunun yanında bulunur; ilk hafta dolduktan sonra günde bir kez denize gidip karnını doyurur. Yavrular ise bu sırada toplu halde yuvada beklerler. Doğduklarında yüzme yeteneğine sahip oldukları halde genellikle bir aylık olmadan suya girmezler; bu süre içerisinde havuz gibi kısımlarda oynalar.

Birkaç bin hayvanın yaşadığı bir kesimde bir ana, yavrusunu kolaylıkla tanır ve yiyecek isteyen öbür yavrulara aldırmadan sadece kendi yavrusunu besler. Her ana yavrusunu sesinden, kokusundan ve hep aynı noktada karaya çıkmasından tanır.

Dünyanın bütün öteki denizayıları, Arctocephalus cinsinin türleridir. Bunlardan yalnız Arctocephalus Philippii türü Kuzey Yarımkürede, Aşağı Kaliforniya açıklarındaki Guadalupe adasında yaşar. XVIII. yy sonlarında soyu pek kalabalık olan bu türe giren hayvanlar uzun süre çok büyük ölçüde avlandıkları için XX yy başına kadar sayıları çok azalmıştır. Bu nedenle, 1937 yılında bu hayvanlardan küçük bir grup bulunarak özel şekilde korunmuş; böylece soyu yok olmaktan kurtarılmıştır. Archtocephalus cinsinin bütün öbür türleri güney yarımkürede yaşarlar. Önemsiz ayrılıklar bir yana büyükler, renk, davranış ve genel yaşayışlarıyla birbirlerine benzerler. Kürk tüyleri parlak kestane rengidir. Erkeklerin, beyaz kıllarla karışık kalın yeleleri vardır. Bu hayvanın başına kır renkli bir görünüm verir. Dişinin rengi daha griye çalar. Bu türlerin boyları 180 cm yani Güney Amerika ve Kerguelen adasındaki türleri ile 230 cm yani Avustralya, Güney Afrika’daki türleri arasında değişir. Dişi genellikle 50 cm kadar daha kısadır. Yavrular kasım ve aralık aylarında doğar. Çoğunlukla kayalık kıyılara yerleşirler.

172 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım