Hoşgeldiniz  

Denizaslanları; Anatomisi ve Özellikleri!!!

admin | 30 Eylül 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Etçiller takımının irkikulaklıgiller familyasına giren memeli türleri. Denizayıları ile aynı familyadan olan denizaslanları daha kaba ve hantal burunları, az tüyleri postları, birinci ve sonuncu parmakları ortadaki üç parmaklarından daha uzun olan art yüzgeç ayaklarıyla denizayılarından ayrılırlar. İri hayvanlardır. Uzunlukları 3-3,5 metredir. Gerek erkek, gerekse dişi koyu ya da açık kahverengi veya sarı renklidir. Yaşlı erkekler çok yüksek alınlarıyla bilinirler. Denizaslanları dünya denizlerinde üç ayrı kesimde yaşarlar. Bu nedenle, aralarında pek büyük ayrılıklar olmamakla birlikte ayrı adlar almışlardır.

Kuzey Yarımkürede yaşayan denizaslanı yani Eumetopias Jubatus, Büyük Okyanusun kuzey kesimlerinde yaşar. Üç türün en irisidir. Erkeğinin boyu 3 metreden ağırlığı 1 tondan fazladır. Hokkaido’dan Koliforniya’ya kadar uzanan alanda yaşar. En yaygın olarak yaşatığı yer Aleut adalarıdır. Bu türün hem ereği, hem dişisi açık kahverengidir. Ereğin boyu ve omuzlarının çevresinde gür bir yele vardır. Mayısta başlayan çiftleşme mevsiminde erkekler harem kurar ve buralara yabancı erkek yaklaştırmazlar. Yavrular erkek yaklaştırmazlar. YAvrular ertesi yıl haziran ayında doğarlar. Ana denizaslanları, yavrularını en az üç ay emzirirler.

GÜney Yarımküre’de yaşayan Otaria Byronia türü, Rio de Janeiro’nun güneyinde kalan kıyılar, Falkland ve Galapagos adaları, Şili ve Peru kıyılarında yaşar. Çiftleşme mevsiminde kavgacıdırlar. Kumsallarda oturmayı severler. Üremede genel davranışları ve harem kurarlar, ancak bunların yavruları ocak ayında doğarlar.

Avusturya’da yaşayan Neophoca Cinerea türünün yaşama alanı sınırlıdır. Bu hayvan Avustralya’nın güney kıyılarında yaşar; batı ve güney Avustralya’nın uygun kumsal ve adalarında da bulunurlar. Kumsal yerlerde yaşayan bu hayvanların dişileri ve genç erkekleri gri, sarı renkli olduğundan, çevrelerinde pek kolay ayırt edilemezler. Yaşlı erkekler daha koyu renkte olurlar. Çok yaşlı olanların başı ve boyunlarında beyaz bir bölüm göze çarpar. Yalnız dişileri, yanlarında yavruları bulundundan saldırgan olurlar.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

160 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım