Hoşgeldiniz  

Deniz Tavşanı ve Özellikleri!

admin | 23 Kasım 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Karındanayaklılar sınıfının alttansolungaçlılar takımına giren bir yumuşakça cinsidir. Latince adı Aplysia’dır. Ön ucunda iki dokunaç olan mermi şeklinde bir yumuşakçadır. Bu donaçların arasında birçok duyu organı taşıyan, tavşan kulağı biçiminde ve içe doğru kıvrılmış iki dokunaç daha yer alır. Ufalmış plak şeklinde bir kabukları vardır; bu kabuk, arka bölümdeki vücut duvarı kıvrıntı bölümleri tarafından örtülmüştür.

“Parapodia” adıyla bilinen ve bacağın yanlarından oluşan çıkıntılarla hayvan beceriksizce yüzer. Çok sayıdaki pembe ya da portakal renkli yumurtalarını sahillere bırakır. 2,6 kg ağırlığındaki bir Koliforniya deniztavşanı,  18 haftada yaklaşık olarak 470 milyon yumurta yumurtlamıştır. Larvaları plankton içinde yüzerler, sonra genç erginler halinde az akıntılı derinlere yerleşirler.

Avrupa’daki genç deniz tavşanları yani Aplysia Punctata, ilk olarak küçük kırmızı renkil suyosunlarıyla beslenirler ve besinlerine uyacak şekilde pembe kırmızı renkte olurlar. Daha sonra kahverengi yosunlarla beslenmeye başlarlar ve renkleri zeytin yeşiline döner. Erginler yumurtlamak için geldikleri kıyıda koyu kahverengi olan suyosunlarıyla beslenirler ve kendi renkleri daha koyukahverengiye döner. Bundan dolayı bir deniztavşanının renginin aldığı besinlerin rengine bağlı olduğu söylenebilir.

Adını kulak biçimindeki uzun çıkıntılardan alan ve dünyanın her yerinde yaşayan, en çok tropikal ve subtropikal sularda bulunan deniz tavşanlarının bütün türleri biçim ve davranış yönünden birbirine benzerler.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, tavsan.gen.tr, Yaban tv,

118 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım