Hoşgeldiniz  

Deniz Kırlangıcı ve Özellikleri!!!

admin | 10 Kasım 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı havyanlardan kuşlar sınıfının yağmurkuşları takımının martılar alttakımına giren bir familyasıdır. Latince adı Sternidae’dir. 45 türü vardır. Martıya benzeyen, fakat genellikle ondan daha küçük ve daha hafif olan bu kuşlara, uzun, çatal kuyruklarından dolayı deniz kırlangıcı denilmektedir. Bacakları kısa olup, parmaklarının arasında zar gerilidir. Gagaları uzun ve tek bir tür dışında, ucu bir nokta olacak kadar sivridir. Çoğunun rengi beyaz olup sırt ve kanatları gridir; çiftleşme mevsiminde başlarının tepesinde siyah bir benek belirir; kışın ise genellikle kaybolur. Kimi türlerin gövdelerinin üst kısımları veya göğüsleri de çiftleşme mevsiminde siyah tüylerle kaplıdır.

Denizkırlangıcıgiller, acı acı sesler çıkartarak ve seslerini uzatıp kısaltarak kendi aralarında anlaşırlar. Genellikle bir arada topluluklar halinde yaşarlar. Belirli bir yükseklikten denize dalarak avladıkları balıklarla beslenirler. Kuzeyde yaşayan türleri kışın güneye göç ederler ve böylece her iki yarımkürenin de yaz mevsiminden yararlanırlar. Tropikal bölgelerde yaşayan türlerde ise bu alışkanlık yoktur; bunlar bulundukları yerlerden çok fazla uzaklaşmazlar.

Bu familyanın en iyi bilinen türü Palearktik bölgede ve Kuzey Amerika’da göl, ırmak ve deniz kıyılarında yaşayan deniz kırlangıcıdır. Latince adı Sterna Hirunda’dır. Göçücü olan bu türün tüyleri kara, beyaz, külrengi karışıktır. Gaga ve ayakları ise kırmızıdır. Familyanın öbür türlerinden Akalınlı yani Sterna Albifrons, Irmak Kırlangıcı yani Sterna Fluviatilis, Kıyı Kırlangıcı ya da Kutup Deniz Kırlangıcı yani Sterna Paradisaea, Büyük Kuyruklu Deniz Kırlangıcı yani Sterna Macrura da bu cinsin iyi bilinen türleridir.

141 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım